Trwa ładowanie...

Absurd z VAT. Inny podatek na ciastko zjedzone na miejscu, inny na produkt na wynos

Klienta cukierni trzeba wyraźnie zapytać, czy karpatkę albo serniczek chce zjeść na miejscu, czy zabrać do domu. W zależności od miejsca spożycia, inne są bowiem stawki podatku VAT.

Share
Absurd z VAT. Inny podatek na ciastko zjedzone na miejscu, inny na produkt na wynos
Źródło: Pixabay
d4exfa4

Nowa matryca podatkowa, która zaczęła obowiązywać 1 lipca, miała ukrócić różne absurdy podatkowe. Chodziło o to, by podobne produkty nie były obłożone różnymi stawkami podatku, bo wątpliwości, czy przedsiębiorcy nie musieli się zastanawiać, na który produkt obowiązuje stawka 23, a na który 8 proc.

Czy się udało? Usunięto jeden z klasycznych przykładów podatkowej kazuistyki, gdy musztarda była obłożona innym podatkiem niż sos musztardowy. O tym, że nowa matryca daleka jest jeszcze od ideału, przekonuje "Dziennik Gazeta Prawna", który ustalił, że zgodnie z nowymi zasadami inaczej będzie opodatkowane ciastko sprzedawane na wynos, a inaczej – spożywane na miejscu w kawiarni czy cukierni.

Pytanie o VAT na ciastka zadał czytelnik, właściciel biura rachunkowego. Jego klient otrzymał od urzędników informację, że ciasta obłożone są 8-proc. podatkiem niezależnie od tego, gdzie przypada miejsce ostatecznej konsumpcji.

Obejrzyj: Matryca VAT w praktyce. Ceny mogą spaść tylko na chwilę

Dziennikarze skonsultowali sprawę z Ministerstwem Finansów, które stwierdziło, że jak najbardziej można zastosować niższą, 5 proc. stawkę, ale w przypadku, gdy ciastka kupowane są na wynos.

d4exfa4

Dziennik zauważa, że na gruncie prawa podatkowego czym innym jest "usługa związana z wyżywieniem", czyli zakup na wynos, a czym innym "usługa związana z dostawą towaru". Zamówienie jedzenia do stolika to właśnie "dostawa" i w przypadku wyrobów cukierniczych opodatkowana jest na poziomie 8 proc.

Aby nikt nie wyciągnął wniosków, że wszystkie sprzedawane w cukierni towary obłożone są VAT-em na poziomie 5 lub 8 proc., wyjaśniamy. Jeśli do ciastka klient dokupi kawę, to budżetowi państwa odda już 23 proc. jej wartości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4exfa4

Podziel się opinią

Share
d4exfa4
d4exfa4