Trwa ładowanie...
d191hf9

ABW ws. obrotu wyrobami stalowymi (komunikat)

...

Share
d191hf9

07.03. Warszawa - ABW informuje:

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego współpracując z Wywiadem Skarbowym, Urzędami Kontroli Skarbowej i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zatrzymali prezesów zarządów i właścicieli firm zajmujących się obrotem wyrobami stalowymi, którzy "prali brudne pieniądze". Straty Skarbu Państwa szacowane są na ponad 210 milionów złotych.

Śledztwo prowadzone przez katowicką Delegaturę ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach dotyczyło działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się "praniem brudnych pieniędzy" oraz oszustwami podatkowymi w zakresie podatku od towarów i usług (VAT).

W przestępczy proceder polegający na dokonywaniu fikcyjnych wewnątrzwspólnotowych transakcji obrotu różnego rodzaju towarami, w tym wyrobami stalowymi zaangażowanych było szereg podmiotów gospodarczych m.in. z terenu Polski, Cypru, Łotwy, Czech i Słowacji.

d191hf9

W wyniku podjętych działań zatrzymano na terenie województwa śląskiego 6 osób - prezesów zarządów i właścicieli firm zajmujących się obrotem głównie wyrobami stalowymi. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw m.in. "prania brudnych pieniędzy" na kwotę ponad 210 mln zł, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw podatkowych.

Działania funkcjonariuszy ABW prowadzone były we współpracy z Wywiadem Skarbowym, Urzędami Kontroli Skarbowej w Katowicach i w Opolu oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Decyzją Sądu Rejonowego w Gliwicach dwóch podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Ponadto dokonano zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych i osób z nimi spokrewnionych na łączną kwotę ponad 5,7 mln zł.

d191hf9

Warto podkreślić, iż w podobnych sprawach od zeszłego roku ABW zatrzymała ok. 40 osób, których przestępcza działalność mogła narazić Skarb Państwa na straty nawet na 610 mln zł.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ abuj/

d191hf9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d191hf9
d191hf9