ABW ws. przekazania mikrofilmów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (komunikat)

...

23.10. Warszawa - ABW informuje:

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku komplet zmikrofilmowanych materiałów z informacjami na temat Polaków przebywających w Rumunii w latach 1939-1945.

ABW otrzymała je od Rumuńskiej Służby Informacyjnej (SRI).

Mikrofilmy są zbiorem kadrów blisko 9,5 tys. stron dokumentów dotyczących m.in. obserwacji i kontroli prowadzonej przez ówczesną tajną policję polityczną Rumunii - wobec kluczowych postaci polskiego życia politycznego II RP, które zostały internowane, a następnie osiadły na emigracji w tym kraju w latach 1939-1945.Przekazane dokumenty pochodzą z archiwów SRI i wyszukane zostały na prośbę ABW, skierowaną do rumuńskich partnerów we wrześniu 2006 r.

Jest to nigdzie dotąd niepublikowany i przez nikogo nieopracowany zbiór akt, które po 69 latach odtajniono i przekazano stronie polskiej w celu ewentualnego wykorzystania w badaniach historycznych.

Wśród materiałów można odnaleźć dokumenty dotyczące takich osób, jak:

- Wódz Naczelny Marszałek Edward Rydz-Śmigły, - Józef Beck - Minister Spraw Zagranicznych, - Juliusz Ulrych - Minister Komunikacji, - Tadeusz Kasprzycki - Minister Spraw Wojskowych.

W zbiorach znajduje się m.in.: prywatna korespondencja adresowana do marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, prywatne zapiski majora Jerzego Rzeczkowskiego czy majora Zygmunta Wendy. Za wyjątkowo cenne należy uznać raporty z obserwacji operacyjnej, oddające atmosferę panującą wśród internowanych polityków i wojskowych. Bardzo interesujące są zapiski komisarza policji rumuńskiej na temat działań podjętych w celu udaremnienia ucieczki Józefa Becka i związanych z nim ludzi.

Materiały znajdujące się w mikrofilmach są ważnym i ciekawym źródłem dla prac historiograficznych na temat polskiej emigracji w Rumunii. Ze względu na unikalny walor historyczny dokumentów przekazanych przez rumuńskich partnerów, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podjęła nakładem własnych sił i środków wysiłek digitalizacji zmikrofilmowanych archiwaliów oraz ich częściowego przetłumaczenia.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zdecydowała się przekazać całość dokumentacji Muzeum II Wojny Światowej jako placówce, której zbiory są najbliższe tematycznie pozyskanym materiałom.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
ii wojnamuzeumGdańsk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)