Adamczyk: drony - w projekcie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
Innowacyjność dla Polski jest kluczowa, dlatego drony zostały ujęte w projekcie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - powiedział w środę na konferencji prasowej minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
23.11.2016 15:20
W środę w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego". W konferencji uczestniczyła m.in. europejska komisarz ds. mobilności i transportu Violeta Bulc.
"Drony to dynamicznie rozwijający się rynek, proponujący innowacyjne rozwiązania w wielu dziedzinach życia. Począwszy od rozwiązań związanych z bezpieczeństwem narodowym na potrzeby wojska, reagowania kryzysowego, np. przy pożarach czy powodziach, przez rozwiązania komercyjne, np. związane z dokonywaniem pomiarów, sporządzaniem dokumentacji czy też wykorzystaniem rekreacyjnym" - mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Podkreślił, że spotkanie umożliwia poznanie rynku bezzałogowych statków powietrznych oraz pozwoli ocenić, w jaki sposób i kiedy możliwe byłoby utworzenie jednolitego rynku usług dronowych w UE.
"Liczymy, że efektem naszej konferencji będzie zidentyfikowanie potrzeb konkretnych działań" - podkreślił minister. Wskazał, że celem jest urzeczywistnienie idei zrównoważonego rozwoju rynku dronów, zapewnienie nowych miejsc pracy oraz wzrostu gospodarczego.
Minister poinformował, że podejmowane są działania o charakterze strategicznym oraz legislacyjnym, które mają sprostać oczekiwaniom. "Kwestia innowacyjności jest dla nas kluczowa, dlatego drony zostały ujęte w projekcie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która określa nowy model rozwoju kraju" - podkreślił.
Adamczyk wskazał, że oczekuje, aby finalnym efektem spotkania było "nadanie nowego impulsu zrównoważonemu rozwojowi wspólnego rynku dronów w Unii Europejskiej". Oczekiwania oraz wnioski, zgłoszone na konferencji, zostaną spisane w formie Deklaracji Warszawskiej w ostatnim dniu konferencji - 24 listopada.
Jak wskazało MIB, światowy rynek technologii bezzałogowych statków powietrznych w 2020 r. może być warty ponad 127 miliardów dolarów. "Stanowi to zatem wielką szansę rozwojową dla gospodarki polskiej, ale także wyzwanie związane z zapewnieniem właściwych warunków i ram do bezpiecznego współużytkowania przestrzeni powietrznej przez bezzałogowce oraz tradycyjne statki powietrzne" - podkreślono w informacji prasowej resortu.
MIB poinformowało, że polski rynek produkcji dronów warty jest ponad 160 mln zł i ma ogromny potencjał wzrostu. Dodano, że przyjęte w ostatnim czasie regulacje prawne w zakresie użytkowania dronów sprawiają, że Polska jest postrzegana jako kraj sprzyjający rozwojowi tego rynku.
Podczas konferencji można obejrzeć wystawę, na której producenci dronów prezentują swoje produkty.