Trwa ładowanie...
d2c1922
23-03-2016 11:40

Agencja JCR podtrzymała ratingi A/A+ Polski ze stabilną perspektywą

Warszawa, 23.03.2016 (ISBnews) - Agencja Japan Credit Rating (JCR)  podtrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski na dotychczasowym poziomie A dla waluty zagranicznej i A+ dla waluty krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje stabilna, podała agencja.

d2c1922
d2c1922

"Wsparciem dla ratingów jest przede wszystkim zdywersyfikowana i stabilna gospodarka kraju, powstrzymywanie deficytu i długu sektora publicznego oraz polepszona płynność zewnętrzna i znaczny napływ funduszy unijnych przy malejącym deficycie na rachunku obrotów bieżących. Z drugiej strony, ograniczeniem dla ratingów pozostaje stosunkowo duże zadłużenie zagraniczne. Perspektywa ratingów jest stabilna" - napisała agencja w uzasadnieniu decyzji.

"Decyzja JCR o podtrzymaniu ratingu na poziomie A ze stabilną perspektywą świadczy o docenieniu polskiej gospodarki i polityki gospodarczej rządu. Polska od lat jest obecna na japońskim rynku finansowym" - powiedział minister finansów Paweł Szałamacha, cytowany w komunikacie resortu.

Dodał, że w marcu wiceminister finansów Piotr Nowak odbył w Tokio szereg spotkań podczas azjatyckiego road-show promującego polskie papiery skarbowe. "Duże zainteresowanie ze strony japońskich inwestorów potwierdza ich zaufanie do fundamentów naszej gospodarki i dobrą ocenę jej perspektyw. Celem rządu jest wspieranie wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym utrzymaniu deficytu sektora finansów publicznych poniżej poziomu 3% PKB" - podkreślił Szałamacha.

W połowie stycznia również Fitch Ratings podtrzymał długoterminowe ratingi podmiotu (IDR) dla długu Polski w walutach obcych i krajowej na poziomie odpowiednio: A- i A przy stabilnej perspektywie ratingów.

Natomiast wcześniej, 15 stycznia Standard & Poors Ratings Services obniżył suwerenny rating kredytowy Polski w walucie obcej do BBB+ z A- z perspektywą negatywną. Jednocześnie długo- i krótkoterminowa ocena w walucie lokalnej została obniżona do A-/A-2 z A/A-1. Krótkoterminowa ocena kredytowa w walucie obcej została potwierdzona na poziomie A-2. Perspektywa jest negatywna.
(ISBnews)

d2c1922
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c1922