Trwa ładowanie...
d3nl837

Agencja Moody's obniżyła ratingi 26 włoskich banków

15.05. Nowy Jork (PAP/AFP, AP) - Amerykańska agencja ratingowa Moody's obniżyła w poniedziałek oceny 26 włoskich banków, tłumacząc decyzję pogorszeniem koniunktury sektora...

Share
d3nl837

15.05. Nowy Jork (PAP/AFP, AP) - Amerykańska agencja ratingowa Moody's obniżyła w poniedziałek oceny 26 włoskich banków, tłumacząc decyzję pogorszeniem koniunktury sektora finansowego. Perspektywa dla wszystkich tych banków jest negatywna.

Długoterminowa ocena wiarygodności kredytowej banków została obniżona o jeden poziom w przypadku 10 instytucji, w tym dwóch największych: UniCredit i Intesa Sanpaolo (do poziomu A3), które kontrolują jedną trzecią aktywów włoskich banków. Nota trzeciego banku kraju - Banca Monte dei Paschi di Siena (BMDP) - została obniżona o dwa stopnie (do Baa3), a czwartego - Banco Popolare - o jeden (również Baa3).

Osiem innych banków ma oceny obniżone o dwa stopnie, sześć - o trzy, a rating dwóch banków spadł o cztery stopnie.

W przypadku wszystkich ocenianych banków perspektywa jest negatywna, co oznacza, że Moody's rozważa dalsze obniżenie ratingów, jeśli problemy finansowe pogłębią się w przypadku "przedłużającej się recesji", a także w razie obniżenia noty Włoch (obecnie A2).

W komunikacie agencja oświadczyła, że "oceny włoskich banków należą obecnie do najniższych spośród rozwiniętych krajów europejskich, co odzwierciedla ich kruchość w niesprzyjającym kontekście ekonomicznym we Włoszech i Europie".

W lutym agencja ostrzegała, że rozważa obniżenie not 114 europejskich banków z powodu kryzysu w strefie euro i obniżenia ocen wielu europejskich krajów. (PAP)

ksaj/ osz/

d3nl837
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nl837
d3nl837