Agencja wyda świadectwo pracy raz na rok

Zatrudnienie | Tymczasowi pracownicy będą mogli być zatrudnieni w jednej firmie nawet 18 miesięcy. Zmniejszą się też wymagania biurokratyczne przy ich angażowaniu.

Agencja wyda świadectwo pracy raz na rok
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

17.06.2009 | aktual.: 17.06.2009 09:21

Tymczasowi pracownicy będą mogli być zatrudnieni w jednej firmie nawet 18 miesięcy. Zmniejszą się też wymagania biurokratyczne przy ich angażowaniu.

Agencje pracy tymczasowej liczą, że tym razem uda się przeforsować zmiany w ustawie z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm.), o które walczą od lat. Jutro w Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny ma się odbyć pierwsze czytanie projektu jej nowelizacji. Od ponad roku przygotowywała go komisja "Przyjazne państwo".

_ Przeszkody w rozwoju pracy tymczasowej wskazywaliśmy już na etapie tworzenia ustawy. Po kilku latach jej funkcjonowania nasze obawy się potwierdziły _ - mówi Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert PKPP Lewiatan.

O jakie ograniczenia chodzi? Po pierwsze - o zakaz zatrudniania pracowników tymczasowych w firmach, w których w ostatnich sześciu miesiącach były zwolnienia grupowe - bez względu na to, w którym z zakładów pracodawcy lub na jakich stanowiskach następowały. Zakaz z art. 3 ma zniknąć. Ale funkcję tego przepisu miałby przejąć zmieniony art. 8 pkt 3, zgodnie z którym nie będzie można zatrudnić czasownika na stanowisku, z którego zwolniono stałego pracownika z przyczyn go niedotyczących w ciągu ostatnich sześciu miesięcy (obecnie - trzech miesięcy).

Po drugie - agencje blokuje wyznaczenie maksymalnego okresu skierowania do jednego pracodawcy użytkownika. Obecnie wynosi on 12 miesięcy. Projekt zakłada wydłużenie go do 18 miesięcy (w ciągu kolejnych 36 miesięcy).

_ Agencjom trudno przez to działać na lokalnych rynkach. A pracodawcy prowadzą własną politykę zatrudnienia i niekiedy nie są zainteresowani zatrudnianiem na stałe _ - twierdzi Spytek-Bandurska.

Bez biurokracji

Po trzecie wreszcie - agencjom dokucza konieczność każ- dorazowego zatrudniania pracownika tymczasowego. Zgodnie z projektem będą mogły wystawiać zbiorcze świadectwa pracy po 12 miesiącach zatrudniania. Wydadzą je także na każde jego żądanie.

Warto dodać, że w kodeksie pracy planuje się podobne zmiany (druk sejmowy 2019): jeżeli pracownik będzie zatrudniany przez tego samego pracodawcę na umowy okresowe, to trzeba będzie mu wydać świadectwo pracy obejmujące okresy zatrudnienia na podstawie tych umów zawartych w ciągu dwóch lat, a także na każde żądanie po zakończeniu umowy.

Czy to dyskryminacja

Kolejne zmiany proponowane w ustawie już na etapie konsultacji okazały się dyskusyjne. Wątpliwości UKIE - ze względu na naruszenie zasady niedyskryminacji - wzbudził pomysł, aby agencja nie musiała każdorazowo prowadzić szkoleń BHP i zlecać przeprowadzania badań lekarskich, jeżeli przerwa w zatrudnieniu w tej samej agencji nie będzie dłuższa niż 30 dni, a nieobecność w pracy nie będzie spowodowana zdarzeniami mającymi wpływ na zdrowie danej osoby.

_ Powinna się liczyć data ważności badań, a nie kilkudniowa przerwa w zatrudnieniu. I w tym wypadku planowane są podobne zmiany w kodeksie pracy _ - zauważa Agnieszka Bulik, prezes Związku Agencji Pracy Tymczasowej.

W porównaniu z innymi państwami praca tymczasowa w Polsce jest słabo rozwinięta. W Europie to 1,8 proc. zatrudnionych, w Polsce 0,3 proc.

_ Nasz sektor jest pierwszym, który odczuwa złą koniunkturę. Ale spodziewamy się, że po kryzysie pracodawcy będą chcieli szybko przyjmować nowych pracowników, decydując się właśnie na tymczasowych _ - ocenia Maurice Delbar, członek Zarządu Eurociett (Europejska Organizacja Prywatnych Agencji Zatrudnienia).

Magdalena Januszewska
Rzeczpospolita

nowelizacjafirmazatrudnienie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)