Akcjonariusze polsko-rosyjskiego EuRoPol Gazu obradowali w Warszawie
06.12. Warszawa (PAP) - W Warszawie odbyło się w poniedziałek Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy EuRoPol Gazu - poinformowała PAP rzeczniczka tej spółki Danuta Dade. Zmieniono statut...
06.12.2010 | aktual.: 06.12.2010 20:38
06.12. Warszawa (PAP) - W Warszawie odbyło się w poniedziałek Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy EuRoPol Gazu - poinformowała PAP rzeczniczka tej spółki Danuta Dade. Zmieniono statut spółki - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do udziałowców.
EuRoPol Gaz to właściciel polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, w spółce głównymi udziałowcami są Gazprom (48 proc.) i PGNiG (48 proc.), 4 proc. ma spółka Gas-Trading. W tej ostatniej ok. 36 proc. udziałów należy do Bartimpeksu Aleksandra Gudzowatego.
Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do Gas-Tradingu, w poniedziałek zmieniono statut EuRoPol Gazu. Zmiana przewiduje jednomyślne podejmowanie decyzji przez zarząd spółki. W sytuacji, gdyby zarząd nie był jednomyślny, uchwała będzie skierowana do Rady Nadzorczej spółki, a jeśli i ta nie rozstrzygnie sprawy, uchwała powędruje na WZA. Ponadto bieżące decyzje mają być podpisane przez rosyjskiego i polskiego członka zarządu.
Magistralą jamalską rosyjski gaz płynie do Niemiec; zarządzanie polską częścią tego gazociągu oraz akcjonariat EuRopol Gazu (właściciela rury) stały się głównymi tematami zakończonych w październiku br. polsko-rosyjskich negocjacji ws. zwiększenia dostaw gazu do Polski.
W trakcie blisko dwuletnich uzgodnień, także z udziałem Komisji Europejskiej, ustalono, że zarządzenie polskim Jamałem przejmie od EuRoPol Gazu należący do SP Gaz-System, co ma umożliwić dostęp do przesyłu tą rurą podmiotom trzecim. Porozumienie gazowe przewiduje też, że PGNiG i Gazprom wykupią mniejszościowego udziałowca EuRoPol Gazu - firmę Gas-Trading (4 proc. udziałów).
6 grudnia do Warszawy przyjechała delegacja rosyjska z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem na czele. Wraz z rosyjskimi urzędnikami do Warszawy miał przybyć szef Gazpromu Aleksiej Miller. Jak dowiedziała się PAP, Miller nie bierze udziału w WZA EuRoPol Gazu, zazwyczaj spółkę reprezentował na spotkaniach akcjonariuszy wiceprezes Gazpromu i szef Gazpromu Export Aleksandr Miedwiediew.
Ani EuRoPol Gaz, ani Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie podały szczegółów poniedziałkowego WZA, m.in. tematu obrad.
Niedawno prezes PGNiG Michał Szubski zapowiedział, że jeszcze w tym roku może zostać złożona oferta wykupu 4 proc. udziałów Gas-Tradingu w EuRoPol Gazie. Wtedy spółka po połowie należeć będzie do Gazpromu i PGNiG. Obecnie spółki te mają po 48 proc. udziałów. Szubski podkreślił jednocześnie, że jeżeli Gas-Trading nie będzie skłonny do prowadzenia negocjacji, "to jesteśmy oczywiście przygotowani do prowadzenia postępowania w sprawie wykupienia mniejszościowego akcjonariusza, na co kodeks spółek handlowych pozwala, ale jest to procedura czasochłonna".
Ponadto 19 listopada EuRoPol Gaz złożył do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zatwierdzenie taryfy przesyłowej na 2011 r. Nowe taryfy mają umożliwić oferowanie przez nowego operatora magistrali (Gaz-System) krótkoterminowych usług przesyłowych. Jak poinformowała PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska, trwa analiza tego wniosku.
URE ustanowił Gaz-System operatorem polskiego odcinka jamalskiej magistrali gazowej 17 listopada; będzie on zarządzać wolnymi mocami rurociągu i podpisywać nowe umowy przesyłowe. Rosyjski dziennik "Kommiersant" ostrzegał niedawno, że udostępnianie mocy przesyłowych w polskim odcinku gazociągu jamalskiego może spowodować, że dopiero co uregulowany konflikt gazowy między Rosją a Polską może wybuchnąć z nową siłą.
Julita Żylińska (PAP)
jzi/ mal/ drag/ gma/ jbr/