Aktualizacja od razu do kosztów

Wydatków na ulepszenie programów komputerowych nie trzeba amortyzować. Można je bezpośrednio zaliczyć do kosztów. Inaczej będzie, gdy wskutek aktualizacji powstaje nowy program.

Przed problemem rozliczenia wydatków na oprogramowanie staną niedługo wszystkie firmy, które będą musiały dopasować systemy informatyczne do zmian w stawkach VAT. Z reguły trzeba je zaktualizować, a koszt takiej operacji uzależniony będzie od wersji programu i liczby stanowisk, na których działa. Niektóre firmy będą musiały zainwestować w całkiem nowy system. Aktualizacja starego może się bowiem okazać nieopłacalna.

Szybsze odliczenie

Jak rozliczyć takie wydatki? Prawa do programów komputerowych zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych, które są amortyzowane. Przepisy nie mówią jednak nic o ich ulepszaniu (czyli m.in. unowocześnianiu). Przypomnijmy, że wydatki na ulepszenie (przekraczające 3500 zł w trakcie roku) zwiększają wartość początkową majątku firmy i są amortyzowane. Ale reguła ta dotyczy tylko środków trwałych. Z tego wniosek, że wydatek na aktualizację programu można zaliczyć bezpośrednio do kosztów (niezależnie od jego wysokości).

Nowa wartość

Potwierdzają to wyjaśnienia fiskusa, np. odpowiedź Krajowej Informacji Podatkowej zamieszczona w Biuletynie Skarbowym nr 2/2008 lub interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB5/423-161/08-2/AS).

Organy podatkowe zastrzegają jednak, że jeśli w wyniku aktualizacji powstanie nowa wersja programu, to mamy do czynienia z nową wartością niematerialną i prawną, którą trzeba amortyzować.

– Wszystko zależy od tego, jakie postanowienia znajdują się w umowie licencyjnej i jaki jest zakres zmian dokonywanych w programie – wyjaśnia Piotr Chmieliński, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy. – Jeśli dostawca oprogramowania zobowiązuje się je aktualizować w ramach tej samej umowy, to w większości wypadków nie będziemy mieli do czynienia z powstaniem nowej wartości i wydatek za jego usługę będzie można zaliczyć bezpośrednio do kosztów. Jeśli jednak przedsiębiorca otrzyma od dostawcy odrębny nowy moduł VAT wraz z udzieleniem nowej licencji w tym zakresie, to firma koszt nabycia takiego oprogramowania zobowiązana jest rozliczać poprzez odpisy amortyzacyjne.

Rozróżnienie tego, czy mamy do czynienia z nową wartością niematerialną ,czy też tylko z ulepszeniem starej, może jednak sprawić problemy przedsiębiorcom. Tym bardziej że w jednym z wyroków Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 1346/06) za odrębną wartość uznał każdy przejaw działalności twórczej w zakresie programów komputerowych. Podkreślił, że przeróbka czy adaptacja jest także utworem mogącym być przedmiotem autorskiego prawa majątkowego pod warunkiem spełnienia cechy twórczości (oryginalność, indywidualność).

– Jeśli przedsiębiorca ma wątpliwości, jak zakwalifikować aktualizację, powinien się zwrócić o dodatkowe wyjaśnienia do wykonawcy usługi – mówi Piotr Chmieliński. – On powinien dostarczyć informacje, na podstawie których można stwierdzić, czy w wyniku przeprowadzonych prac powstał nowy utwór w świetle prawa autorskiego.

opinia

Beata Hudziak - doradca podatkowy, partner w Grant Thornton Frąckowiak

Jeżeli aktualizacja programu komputerowego polega tylko na zmianie stawek VAT, to nie sposób uznać, że powstaje nowa wartość niematerialna i prawna. Nie trzeba więc amortyzować wydatku, będzie on bezpośrednim kosztem uzyskania przychodów. Nie trzeba go też rozliczać w czasie, np. rozbijać na trzy lata, na który to okres jest udzielona licencja. Tak naprawdę nie wiemy bowiem, kiedy trzeba będzie ponownie aktualizować oprogramowanie z powodu zmian w VAT. Licencja też zresztą może być przedłużona. Reasumując, wydatek jest kosztem w momencie poniesienia.

Przemysław Wojtasik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)