Trwa ładowanie...
d3z7jmz

Aktywa netto TFI wzrosły w marcu o 5,0 proc. do 156,4 mld zł - Analizy Online (popr.)

...

Share
d3z7jmz

Dane o wartości aktywów TFI skorygowane przez Open Finance i IZFiA. #

11.04. Warszawa (PAP) - Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w marcu 2013 r. o 5,0 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 156,4 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

W marcu przewaga wpłat nad wypłatami do funduszy detalicznych, według szacunków Analiz Online, wyniosła prawie 1,8 mld zł.

Największy wzrost aktywów (o 34,1 proc. do 22,1 mld zł) zanotowały fundusze aktywów niepublicznych. Według danych Analiz Online tak istotny wzrost był efektem wniesienia 5,4 mld zł do funduszy niedetalicznych. Z tej kwoty ok. 4,5 mld zł to środki wniesione przez grupę PZU do kilku swoich funduszy aktywów niepublicznych.

Drugą grupą, która w największym stopniu zwiększyła wartość aktywów, były fundusze nieruchomości. Środki w nich zgromadzone wzrosły o 6,5 proc. do 3,1 mld zł na koniec marca.

d3z7jmz

Trzecie pod względem przyrostu aktywów były fundusze gotówkowe i pieniężne, których wartość zwiększyła się na koniec marca o 5,1 proc. do 16,3 mld zł.

W ciągu miesiąca, aktywa zgromadzone w funduszach akcyjnych zyskały na wartości 0,2 proc., do 25,15 mld zł.

"Choć na poziomie całego segmentu są to niewielkie zmiany, to sporo się dzieje w poszczególnych grupach. Aktywa tracą fundusze akcji polskich uniwersalnych, zarządzające na koniec marca 18,5 mld zł. Jednocześnie wysoką dynamikę zmian notują fundusze akcji małych i średnich spółek (ich aktywa w 3 miesiące wzrosły o 19 proc. do 1,9 mld zł) oraz fundusze akcji zagranicznych (+14 proc. do 4,5 mld zł)" - napisano w komunikacie.

Na koniec marca aktywa zgromadzone w funduszach dłużnych warte były 42,5 mld zł, czyli o 1,9 proc. więcej niż w lutym.

"W sumie w I kwartale aktywa funduszy dłużnych zwiększyły się o 1,2 mld zł, mimo to ich udział w rynku spadł o blisko 1 pkt proc. do 27,1 proc." - napisano w komunikacie. (PAP)

mj/ asa/

d3z7jmz

Podziel się opinią

Share
d3z7jmz
d3z7jmz