Trwa ładowanie...
d4f760o

Aktywa OFE wzrosły o 1,5% m/m do 147,5 mld zł w październiku

Warszawa, 04.11.2015 (ISBnews) - Aktywa otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wzrosły o 1,5% w skali miesiąca do 147,51 mld zł na koniec października, podały Analizy Online. W październiku wszystkie OFE osiągnęły dodatni wynik, a ich średni poziom wyniósł +1,6%.

Share
d4f760o

"Po 5 miesiącach spadku wartości aktywów zgromadzonych w OFE, w październiku mieliśmy do czynienia z dodatnią dynamiką. Wartość środków wzrosła o blisko +2,2 mld zł, czyli +1,5% do 147,5 mld zł. To zasługa dodatniego wyniku zarządzania, który szacujemy na ok. +2,3 mld zł" - czytamy w raporcie.

W sumie od początku roku aktywa zgromadzone w OFE zmniejszyły się o blisko 2 mld zł, a od tzw. "wielkiego przelewu" 153 mld zł do ZUS w lutym 2014 roku - o 6,5 mld zł, podano także.

"Po 5 słabych miesiącach przyszedł czas na wypracowanie zysków. W październiku wszystkie otwarte fundusze emerytalne osiągnęły dodatni wynik, a ich średni poziom wyniósł +1,6%. Wypracowanie zysków było możliwe dzięki poprawie koniunktury na rynku akcji" - czytamy dalej.

d4f760o

Na warszawskim parkiecie indeks szerokiego rynku WIG zyskał +0,9%. Pozytywny wynik funduszy emerytalnych to jednak zasługa głównie spółek o średniej i niewielkiej kapitalizacji, podkreślają analitycy. Indeks giełdowych blue chipów stracił bowiem -0,3%. Pod presją były szczególnie banki, głównie ze względu na obawy o wprowadzenie podatku bankowego.

"Wyniki funduszy są wyraźnie lepsze od indeksu WIG. Podczas gdy ten traci od początku roku -2,2%, średni wynik OFE wynosi -0,1%. Pięć funduszy jest nawet nad kreską. Najwięcej zyskuje OFE PZU Złota Jesień +2,0%, dzięki świetnemu wynikowi wypracowanemu w październiku. Fundusz zostawił w tyle konkurencję z wynikiem +2,6%. Prawdopodobnie został on osiągnięty dzięki stosunkowo wysokiemu udziałowi zagranicy w portfelu (na koniec września wynosił on blisko 8%). Na zagranicznych parkietach mieliśmy do czynienia z solidnymi zwyżkami w październiku" - napisano także w raporcie.

(ISBnews)

d4f760o

Podziel się opinią

Share
d4f760o
d4f760o