Trwa ładowanie...

Aktywny emeryt żyje sześć lat dłużej

Zdrowy i aktywny styl życia może przedłużyć życie przeciętnego emeryta o
pięć- sześć lat

Aktywny emeryt żyje sześć lat dłużejŹródło: Thinkstock
d29gj2c
d29gj2c

Zdrowy i aktywny styl życia może przedłużyć życie przeciętnego emeryta o pięć- sześć lat - informuje strona internetowa "British Medical Journal."

Jak powszechnie wiadomo, siedzący tryb życia, nadwaga, palenie i nadużywanie alkoholu są szkodliwe dla zdrowia i skracają życie. Szwedzcy naukowcy z Karolinska Institutet przeanalizowali styl życia 1810 osób powyżej 75. roku życia. Okazało się, że najzdrowiej żyjący mężczyźni żyli sześć lat dłużej niż ich niedbający o siebie rówieśnicy, zaś kobiety - pięć lat dłużej.

Aby sprawdzić, jak duży wpływ wywiera styl życia w wieku powyżej 75 lat, naukowcy mają zamiar obserwować badaną grupę przez kolejnych 18 lat.

Eksperci twierdzą, że nigdy nie jest za późno, by zacząć dbać o zdrowie. Palacze umierali średnio o rok wcześniej, jednak osoby, które rzuciły tytoniowy nałóg w średnim wieku żyły niemal równie długo, co osoby, które nie paliły nigdy.

Pływanie, spacery, gimnastyka czy inne sporty zwiększają długość życia średnio o dwa lata. Bogate życie towarzyskie - to półtora roku więcej.

d29gj2c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29gj2c