Trwa ładowanie...

Alior przejmuje placówki Banku BPH w ten weekend. Co to oznacza dla klientów?

Przejęcie wydzielonej części Banku BPH przez Aliora to przyczyna weekendowych kłopotów klientów BPH. Trwa przerwa techniczna, która skutkuje tym, że nie mogą się oni zalogować na konto, by na przykład zrealizować przelew. Pozostaje im płatność kartą lub pobranie gotówki z bankomatu. Jakie zmiany czekają klientów obu banków?

Alior przejmuje placówki Banku BPH w ten weekend. Co to oznacza dla klientów?Fot: Reporter
d3ne9pm
d3ne9pm

Przejęcie wydzielonej części Banku BPH przez Aliora to przyczyna weekendowych kłopotów klientów BPH. Trwa przerwa techniczna, która skutkuje tym, że nie mogą się oni zalogować na konto, by na przykład zrealizować przelew. Pozostaje im płatność kartą lub pobranie gotówki z bankomatu. Jakie zmiany czekają klientów obu banków?

Alior Bank przejmie w najbliższych dniach całą sieć 354 placówek Banku BPH, 550 tysięcy rachunków bankowych, portfel kredytowy o wartości 9,3 mld zł (bez 14,9 mld zł kredytów hipotecznych)
oraz depozyty w kwocie 13,2 mld zł.

Proces przenoszenia rozpoczął się 4 listopada o 18:30, a skończy w niedzielę 6 listopada o 21:00. Oddziały banku zostały zamknięte w piątek wcześniej, tj. już o 15:00.
W czasie przerwy technicznej nie działa strona internetowa, bankowość elektroniczna i mobilna, płatności "przelew z BPH" w sklepach internetowych, nie będzie się można też skontaktować się z infolinią. Dostępna będzie tylko opcja telefonicznego zastrzegania kart płatniczych.

d3ne9pm

Jak informuje bank, transakcje kartami płatniczymi będą realizowane, wypłacać będzie można też pieniądze z bankomatów.

Kredyty hipoteczne zostaną w starym banku. Nie będzie działać automatyczna spłata

Na jakie niespodzianki muszą się przygotować dotychczasowi klienci Banku BPH? Przede wszystkim osoby, które brały w banku kredyt hipoteczny i miały tam jednocześnie rachunek, za parę dni będą klientami dwóch banków. Kredyt hipoteczny nadal będzie spłacany na rzecz BPH, a rachunek będzie już w Aliorze.

Hipoteczne kredyty walutowe (frankowe) będą spłacane według tabeli kursów BPH, nie Aliora. Nie zmienią się warunki kredytu, nawet jeśli były lepsze w związku z korzystaniem z innych produktów banku. Bez zmian pozostaną też numery kont, na które trzeba wpłacać pieniądze na spłatę kredytu.

d3ne9pm

Bank BPH nie będzie miał już oddziałów, czyli skontaktować się będzie z nim można tylko przez infolinię, mejla, listownie lub przez bankowość internetową. Jednak jeśli ktoś będzie chciał spłacić kredyt gotówką, to bez dodatkowych opłat może to zrobić w poprzednich oddziałach BPH - co prawda będą one już placówkami Aliora, ale nadal będzie na nich widoczne logo Banku BPH.

Niestety nie będzie już działać usługa spłaty automatycznej kredytu, bo nie ma możliwości ustawienia tego typu płatności pomiędzy dwoma różnymi bankami. Bank proponuje ustawianie polecenia zapłaty, czyli wystawienie BPH zgody na specjalnym formularzu na obciążanie rachunku, który wkrótce będzie w Aliorze.

Placówki Aliora nie obsłużą klientów BPH. I odwrotnie, aż do odwołania

Do Alior Banku przeniesione zostaną konta osobiste, karty do konta, karty kredytowe, kredyty gotówkowe, produkty oszczędnościowe i inwestycyjne, rachunki i kredyty Kasy Mieszkaniowej Banku BPH, rachunki inwestycyjne w biurze maklerskim, a także rachunki i kredyty firmowe, produkty transakcyjne dla firm i faktoring.

Numery rachunków bankowych nie ulegną zmianie. Aktywne będą również wszystkie karty płatnicze, a do autoryzacji transakcji będą służyć niezmiennie te same kody PIN.

d3ne9pm

Po podziale Banku BPH wszystkie placówki zostaną przejęte przez Alior Bank. Klienci będą obsługiwani w tych samych placówkach co dotychczas, oznaczonych logo Banku BPH. Zakres obsługi nie zmieni się dla produktów przejętych przez Alior Bank.

Jednak placówki oznaczone wyłącznie logo Alior Banku nie będą prowadzić obsługi produktów przejętych z Banku BPH. I odwrotnie, placówki przejęte, oznaczone logo Banku BPH nie będą prowadzić obsługi produktów, z których klienci korzystają obecnie w Alior Banku.

Ujednolicenie ma nastąpić, ale w nieokreślonym "terminie późniejszym". Klienci mają być o kolejnych etapach informowani.

Nowa strona internetowa i adresy, stara aplikacja mobilna

Na stronie www.bph.pl niedługo będzie tylko serwis, obsługujący kredyty hipoteczne. Będzie tam można już tylko sprawdzać zadłużenie, historię spłat oraz wysokość miesięcznej raty kredytu. Pierwsze logowanie dla obecnych użytkowników systemu Sez@m odbędzie się na dotychczasowych zasadach, po czym system zaleci zmianę hasła.

d3ne9pm

Bankowość elektroniczna dla obsługi przenoszonych do Aliora rachunków w BPH działać będzie na stronie www.fuzja.aliorbank.pl. Tam też będą wszelkie namiary, adresy poczty elektronicznej. Bez zmian pozostaną loginy i hasła do bankowości internetowej i mobilnej. Nie zmieni się też aplikacja mobilna do obsługi konta.

Od dnia fuzji prawnej obowiązywać będzie nowy adres korespondencyjny: Alior Bank SA, ul. Postępu 18b, 02-676 Warszawa.

Nowe kody SWIFT dla przelewów zagranicznych

Od dnia podziału Banku BPH przelewy pomiędzy rachunkami przeniesionymi z banku do Aliora a rachunkami, które klienci posiadali już w Alior Banku, będą realizowane jako przelewy wewnątrzbankowe.

Zmieni się jednak kod SWIFT (BIC)
do rozliczania transakcji zagranicznych i transakcji krajowych w walutach obcych. Od dnia podziału należy używać SWIFT (BIC) Alior Banku: ALBPPLPW. Nawet jednak jak klient zastosuje kod SWIFT Banku BPH, to przelew dotrze na rachunek, ale bank uprzedza, że może to potrwać dłużej.

d3ne9pm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ne9pm