Trwa ładowanie...
d19plya
29-06-2016 16:35

Ambasador Francji zainaugurował kolejną edycję projektu Eco-Miasto

Sukces globalnego porozumienia klimatycznego, w tym zatrzymanie wzrostu średniej temperatury globalnej o więcej niż 2 st. Celsjusza, zależy też od działań lokalnych, m.in. w miastach - powiedział w środę ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler, otwierając kolejną edycję projektu Eco-Miasto.

d19plya
d19plya

To już czwarta edycja skierowanego do polskich samorządów projektu, który promuje ideę zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich. Uroczystość odbyła się w ambasadzie Francji.

Buhler przypomniał, że pod koniec ub.r. w Paryżu udało się wynegocjować globalne porozumienie klimatyczne ONZ. Sygnatariusze umowy zobowiązali się do działań na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, aby średnia temperatura na Ziemi nie podniosła się pod koniec XXI wieku o więcej niż 2 stopnie Celsjusza w porównaniu z okresem przedindustrialnym.

Ambasador Francji zwrócił uwagę, że sukces wynegocjowanego porozumienia zależy też od działań na poziomie lokalnym. Wskazał, że to w miastach tkwi potencjał ograniczania negatywnych skutków zmian klimatycznych. "Transport, mieszkalnictwo, czy energia to dziedziny gdzie można znaleźć innowacyjne rozwiązania na rzecz ekologii" - wskazał.

Buhler powiedział, że właśnie na tych aspektach opiera się program Eco-Miasto, który ma pomagać w wymianie doświadczeń, dobrych praktyk między polskimi i francuskimi samorządami. Dodał, że w ramach programu prowadzone będą cztery seminaria nt. zrównoważonej mobilności w miastach, efektywności energetycznej w budynkach, gospodarki wodnej oraz zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi.

d19plya

W ramach programu prowadzone będą też działania edukacyjne dla szkół. Ogłoszony będzie również konkurs dla polskich miast, gdzie będą mogły one zgłaszać realizowane projekty ekologiczne.

W trakcie trzech poprzednich edycji konkursu zgłosiły się 84 miasta. Wyróżniono 15 z nich.

Obecny na inauguracji prezes Narodowego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda ocenił, że Eco-Miasto to okazja dla polskich miast i przedsiębiorców, by skorzystać z doświadczeń francuskich. "Miasta są bardzo ważne, jeśli chodzi o realizację idei zrównoważonego rozwoju, m.in. w zagospodarowaniu odpadów, zarządzaniu energią, a także w zakresie edukacji" - mówił.

Kujda zapowiedział ponadto, że w miarę możliwości NFOŚiGW włączy się w projekt pilotowany przez ambasadę Francji.

d19plya

Prezes przypomniał, że Fundusz prowadzi kilka programów ekologicznych skierowanych właśnie do ośrodków miejskich. Wymienił m.in. program wspierania rekultywacji obszarów zdegradowanych na terenach miast oraz rozwoju terenów zielonych, którego budżet ma ok. 100 mln euro. Podkreślił, że w niedługim czasie NFOŚiGW uruchomi jego kolejną edycję.

Kujda wymienił ponadto programy Sowa, czy Gazela - pierwszy z nich wspiera budowę energooszczędnego oświetlenia ulic, a drugi niskoemisyjny transport miejski.

d19plya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19plya