Ambicje wzrostowe - giełdowy komentarz poranny
18.03.2015 09:19, aktual.: 20.01.2016 20:18
Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a jedynie sWIG-80 odnotował nieznaczny spadek. Popyt inwestorów koncentrował się na akcjach największych spółek, a przebieg sesji był zbliżony do tego co obserwowaliśmy w poniedziałek.
Po otwarciu indeksy wyznaczyły dzienne minima, a w kolejnych godzinach ton wydarzeniom na rynku nadawała strona popytowa. Dzienne maksima zostały wyznaczone w ostatniej godzinie handlu, a podaż w samej końcówce ograniczyła nieco skalę zwyżki. Wymowa sesji jest pozytywna, bowiem główne indeksy zdołały nadbić ostatnie lokalne maksima, a mWIG-40 zameldował się na nowym średnioterminowym maksimum. WIG-20 po otwarciu wyznaczył dołek na 2311, a w kolejnych godzinach zwyżkował do 2339, co oznacza nadbicie ostatniego lokalnego szczytu na 2336. Podaż w końcówce sesji pojawiła się w korespondencji z linią trendu spadkowego prowadzoną od ostatniego szczytu na 2373, ale prawdopodobnie opór ten będzie ponownie testowany w najbliższych godzinach. Odnoszę wrażenie, iż struktura wzrostu nie jest do końca wypełniona i strona popytowa winna ponowić próbę jej przebicia.
Pokrywa się ona z poziomem wczorajszego maksimum, a w razie jej pokonania podaż winna pojawić się na 2353, gdzie obecnie znajduje się linia trendu spadkowego, ale prowadzona od szczytów z września. Ostatnia zwyżka została powstrzymana na tym oporze, w związku z czym jej przebicie będzie otwierało drogę do ataku na zakres 2373-2376. W przypadku pokonania tego pułapu będę liczył na test 2396 lub też 2443. Kluczowym oporem w dalszym ciągu pozostaje poziom 2476. Najbliższe wsparcie znajduje się na 2324, a w razie jego przełamania będę zwracał uwagę na 2318 lub też 2313. Kluczowe wsparcie znajduje się na piątkowym minimum na 2297. Wczorajszą sesję oceniam pozytywnie i liczę na kontynuację wzrostu i atak na kolejne bariery techniczne.
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK
Komentarz terminowy: Kontynuacja trendu bocznego (trójkąta)
Wczorajsze, silne odbicie na kontrakcie terminowym na indeks WIG20, ukształtowało najprawdopodobniej podfalę (b), w zygzaku spadkowym, który ukształtuje kolejną „nogę” w niebieskim trójkącie. W ujęciu średnioterminowym, budujemy horyzontalną formację korekcyjną (trójkąta), która zakończy falę (4), w pięciofalowym impulsie spadkowym. Mając na uwadze powyższe oznaczenia fal, tendencja spadkowa powinna być kontynuowana poniżej dna podfali (a), co pozwoliłoby na zakończenie fali d, w niebieskim trójkącie. Następnie, powinna się ukształtować ostatnia, wzrostowa fala e, która sfinalizuje tą formację korekcyjną. Ewentualna zwyżka nie powinna już przebić szczytu fali c, zaś formacja trójkąta, zostanie definitywnie zanegowana po przebiciu szczytu fali a. W ujęciu średnioterminowym (po zakończeniu formacji trójkąta), tendencja spadkowa powinna być kontynuowana poniżej poziomu 2230 pkt.
Marcin Działek
doradca inewstycyjny
DM BZ WBK
Komentarz do sesji w USA: Wtorek dla niedźwiedzi
Druga sesja tygodnia przyniosła spadek indeksów S&P500 oraz Dow Jones Industrial. Już pierwsza faza notowań wskazała obóz podażowy jako potencjalnego zwycięzcę rynkowych zmagań. Rozczarowujące dane z rynku nieruchomości, które inwestorzy poznali jeszcze przed startem rynku kasowego, nie pozwalały bykom na rozwinięcie skrzydeł.
Po szybkim dotarciu indeksu S&P500 w okolice 2.065 punktów wydawało się, iż zasięg wtorkowego spadku może być bardzo znaczący. Obóz popytowy zwarł jednak szyki doprowadzając do odreagowania spadków, którego jednak skala wystarczyła jedynie do symbolicznego powrotu Nasdaq Composite ponad poniedziałkowy kurs odniesienia. W ostatecznym rozrachunku S&P500 znalazł się na pułapie 2.074,20 pkt. (-0,34%), Nasdaq Composite wzrósł do 4.937,44 pkt. (+0,16%), zaś Dow Jones Industrial zakończył dzień spadkiem o niemal 130 punktów do pułapu 17.849,08 pkt. (-0,71%).
Obroty na NYSE były dość umiarkowane, nieznacznie przekraczając okrągły pułap 700 mln akcji. Jeszcze przed startem wtorkowych notowań inwestorzy poznali najnowsze odczyty z rynku nieruchomości. W ujęciu rocznym liczba wydanych w lutym pozwoleń na budowę okazała się co prawda nieco wyższa od oczekiwań, rozczarowała jednak informacja o rozpoczętych budowach w lutym.
Wydaje się, iż przyczyny wolniejszego od oczekiwanego ożywienia w sektorze nieruchomości można szukać w warunkach pogodowych, które w części stanów były wyjątkowo niesprzyjające. Inwestorzy zmagania na rynku akcji rozpoczęli od spadków notowań indeksów. Pomimo poprawy sentymentu w drugiej części sesji, nie udało się indeksom S&P500 oraz Dom Jones Industrial zakończyć dnia wzrostami. Pozytywnie na tle szerokiego rynku wyróżniały się spółki użyteczności publicznej oraz technologiczne, wśród których brylowały zwłaszcza firmy biotechnologiczne. Po drugiej stronie rynku znalazły się m.in. notowania akcji spółek paliwowych, które znajdowały się pod presją dalej spadającego kursu ropy naftowej. Słabo radziły sobie we wtorek podmioty działające w sektorze ochrony zdrowia oraz spółki surowcowe.
Na rynku walutowym w ciągu dnia można było obserwować dość wyraźne odreagowanie ostatnich spadków przez eurodolara, który jednak pod koniec dnia ponownie znalazł się poniżej bariery 1,06. Warto wspomnieć, iż we wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenia FOMC. Inwestorzy z niecierpliwością będą wyczekiwać na środowe efekty posiedzenia, po których będzie można ocenić perspektywę w jakiej Rezerwa Federalna może dokonać pierwszej od 2006 roku podwyżki stóp procentowych. Warto również zaznaczyć, iż inwestorzy poznają także w środę nowe projekcje makroekonomiczne FED, które prezentowane są inwestorom cztery razy w roku. Wśród publikowanych danych makroekonomicznych znajdą się tygodniowe odczyty wniosków o kredyt hipoteczny oraz statystyki dotyczące zmian zapasów ropy i paliw, jednakże uwaga inwestorów z pewnością będzie skoncentrowana na wspomnianej komunikacji ze strony Rezerwy Federalnej.
Kacper Kędzior
makler papierów wartościowych
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |