Trwa ładowanie...

Amerykańskie firmy w Polsce chcą zwiększać zatrudnienie. Myślą też o podwyżkach

Prawie 60 proc. amerykańskich firm, które wzięły udział w ankiecie, ma zamiar w 2022 roku zwiększyć zatrudnienie w polskich oddziałach. Wynika tak z badań Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Tylko 7 proc. zamierza zmniejszyć liczbę pracowników i przeprowadzić w tym roku zwolnienia. Do tego aż 52 proc. rozważa podniesienie płac.

Amerykańskie formy planują zatrudnianie w polskich oddziałach Amerykańskie formy planują zatrudnianie w polskich oddziałach Źródło: Adobe Stock, fot: ©Rymden - stock.adobe.com
d2n3vt0
d2n3vt0

Amerykańskie koncerny planują zwiększanie zatrudnienia w Polsce. Z badań Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce wynika, że 59 proc. firm z USA planuje w tym roku zwiększyć zatrudnienie, 20 proc. nie przewiduje zmian, kolejne 7 proc. zamierza zmniejszyć liczbę pracowników.

Z badania wynika też, że 14 proc. ankietowanych przyznało, że nie zdecydowało jeszcze co do poziomu zatrudnienia w ich firmach w tym roku.

Do tego ponad jedna trzecia ankietowanych firm zamierza łagodzić obniżkę płac w związku ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład i inflacją. Znacznie częściej są na to gotowe firmy z sektora sprzedaży i dystrybucji.

600 tys. osób na kwarantannie. Firmom brakuje pracowników

Amerykańskie firmy chcą łagodzić skutki Polskiego Ładu

Wśród firm, które chcą złagodzić efekty zmiany podatkowej i rosnącej inflacji, aż 52 proc. rozważa podniesienie płac. Natomiast 8 proc. zmianę formy zatrudnienia, 4 proc. rekompensatę w postaci innych benefitów, a 32 proc. nie wie jeszcze, jakie działania podjąć. Część ankietowanych wskazało, że jest jeszcze za wcześnie na decyzje i analizuje sytuację.

d2n3vt0

Z badań Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce wynika, że mediana zadeklarowanych podwyżek płac wynosi 10 proc., a średnia to 9,5 proc. Ankietowani podkreślili, że zmiany wynagrodzeń będą zależały od rodzaju stanowisk i wysokości konkretnych wynagrodzeń.

Dodatkowo amerykańskie firmy oceniły, że zmiany podatkowe powinny być odroczone, uproszczone i dokładniej przygotowane. Ankietę przeprowadzono w dniach 14-19 stycznia br. na grupie 69 firm należących do Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2n3vt0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n3vt0