Trwa ładowanie...
d4m1f01

Analitycy: ceny paliw na stacjach benzynowych dalej w górę

W najbliższych dniach kierowcy zapłacą więcej za tankowanie na stacjach benzynowych głównie za sprawą słabego złotego w stosunku do dolara - prognozuje e-petrol.pl. Analitycy BM Reflex oceniają, że jest przestrzeń do dalszych podwyżek cen paliw na stacjach.

Share
d4m1f01

"Ceny paliw na stacjach w mijającym tygodniu poszły w górę i wszystko wskazuje na to, że nie będzie to jednorazowa zmiana. Kierowcy w Polsce zapłacą więcej za tankowanie głównie za sprawą słabej w relacji do dolara złotówki" - podkreślili analitycy portalu e-petrol.

Specjaliści e-petrol zwrócili uwagę, że w ostatnich dniach października i na początku listopada podwyżki hurtowych cen paliw przełożyły się na wyższe ceny na stacjach detalicznych. "Skala zmian w rafineriach jest jednak na tyle duża, że na rynku detalicznym pojawiła się jeszcze przestrzeń do dalszych wzrostów" - ocenili.

Analitycy e-petrol tłumaczą podwyżki głównie osłabieniem złotego względem dolara. "Średnie detaliczne ceny paliw oddalają się od tegorocznych minimów i w najbliższych dniach będziemy obserwować dalsze podwyżki na stacjach" - dodano w komentarzu.

d4m1f01

W nadchodzącym tygodniu, w zależności od regionu, benzyna 95 powinna kosztować w granicach 4,37-4,49 za litr, a olej napędowy 4,27-4,39 za litr. Natomiast cena litra autogazu powinna wynieść 1,97-2,05 zł.

Również eksperci BM Reflex podkreślili, że ceny paliw zaczęły rosnąć. "Po raz pierwszy od kilku miesięcy odnotowaliśmy podwyżki cen wszystkich rodzajów paliw na krajowych stacjach, które wyniosły od 5 do 8 groszy na litrze. Ich podstawą są wzrosty cen na rynku hurtowym w okresie ostatnich dwóch tygodni, których skala wyniosła dla benzyny około 17 groszy na litrze netto, a dla oleju napędowego około 11 groszy na litrze netto oraz jednoczesny spadek marż detalicznych" - napisano w raporcie.

"Z uwagi na świąteczny charakter przyszłego tygodnia można przypuszczać, że podwyżki cen paliw z tego tygodnia powinny zostać wyhamowane. Nie wykluczamy jednak wahań cen na stacjach, w konsekwencji których średni poziom cen paliw może nieznacznie rosnąć" - dodają specjaliści BM Reflex.

d4m1f01

Podziel się opinią

Share
d4m1f01
d4m1f01