Analiza futures - Nieudana próba sforsowania 2299 – 2305 pkt.

W ostatnim okresie strona popytowa miała wyraźny problem ze sforsowaniem intradayowej zapory podażowej: 2299 – 2305 pkt zbudowanej na bazie zniesienia 61.8%. Wydawało się, że w porannej fazie wczorajszego handlu dojdzie tutaj po raz kolejny do konfrontacji. Co prawda poniedziałkowa sesja za oceanem nie ułożyła się po myśli byków, niemniej poranne nastroje na rynkach wyraźnie poprawiły się, co mogło także sugerować wzrost aktywności popyt na warszawskim rynku terminowym.

Analiza futures - Nieudana próba sforsowania 2299 – 2305 pkt.
Źródło zdjęć: © DM BZ WBK

Otwarcie FW20U11 rzeczywiście uplasowało się 14 punktów ponad ceną odniesienia, jednak to podaż zdołała ostatecznie zdominować poranną fazę handlu. Zamiast zatem spodziewanego testu strefy: 2299 – 2305 pkt kontrakty zaczęły nieoczekiwanie tracić na wartości.

Nie była to jednak trwała tendencja. Poranne nastroje szybo zaczęły się bowiem poprawiać, co w konsekwencji doprowadziło w końcu do konfrontacji w rejonie: 2299 – 2305 pkt. Trzeba jednak przyznać, że kreowanej przez kupujących inicjatywie towarzyszył wyraźny spadek liczby otwartych pozycji. Wzrost napędzali zatem inwestorzy zamykający krótkie pozycje. Gdy wreszcie bykom udało się przedrzeć ponad górne ograniczenie strefy: 2299 – 2305 pkt, kupujący nagle stracili wiarę w powodzenie tej akcji. To z kolei zachęciło obóz przeciwnika do ataku i zamiast kontynuacji ruchu wzrostowego, na rynku doszło do wykrystalizowania się silnej fali przeceny. Było to o tyle interesujące, że na rynkach Eurolandu strona popytowa zachowywała całkiem wyraźną przewagę.

Obraz
© Wykres FW20U11

Warto w tym kontekście podkreślić, że zainicjowany w rejonie: 2299 – 2305 pkt ruch cenowy zaczął wytracać swój impet dopiero w okolicy zniesienia 38.2% ostatniego impulsu popytowego (poziom 2250 pkt).

Końcowa faza sesji przebiegła pod znakiem sporych emocji. Najpierw bykom udało się bowiem powstrzymać wspomnianą przed momentem falę przeceny i wykreować silny ruch kontrujący. Już za moment jednak kontrakty ponownie zaczęły silnie tracić na wartości. Była to zatem faza cechująca się ogromną zmiennością, choć ostatecznie, to strona podażowa odniosła wczoraj zdecydowanie większy sukces.

W swoich wcześniejszych opracowaniach podkreślałem, że w najbliższym czasie dojdzie najprawdopodobniej do uformowania się na wykresie FW20U11 formacji ABCD (została zaznaczona na załączonym wykresie) bądź prowzrostowego układu XABCD. Można wstępnie założyć, że sygnałem potwierdzającym możliwość ukształtowania się formacji XABCD byłoby zanegowanie wyeksponowanej na wykresie strefy wsparcia Fibonacciego: 2209 – 2213 pkt. Warto zwrócić uwagę, że w takiej sytuacji kontrakty znalazłyby się także poniżej przełamanej wczoraj linii trendu spadkowego (kolor niebieski).

Z kolei zanegowanie strefy: 2299 – 2305 pkt (wczoraj się niestety nie udało) mogłoby (przy dość optymistycznym podejściu) doprowadzić nawet do konfrontacji w rejonie: 2411 – 2421 pkt. Tutaj z kolei wypadają projekcje prospadkowej, symetrycznej struktury ABCD, przemieniając tym samym w/w rejon cenowy w niezwykle silną zaporę podażową. Jeszcze do wczoraj nieco większe szanse dawałem bykom, ale muszę przyznać, że ich postawa w rejonie: 2299 – 2305 pkt rozczarowała mnie. Niemniej jednak zanegowanie analizowanego oporu powinno ostatecznie zachęcić kupujących do inicjowania kolejnych, odważnych działań zakupowych. Wydaje się, że przebieg wczorajszej sesji za oceanem może odegrać tutaj pozytywną rolę, choć dla formalności trzeba podkreślić, że kontrakty na US Futures tracą dzisiaj rano na wartości. Bardzo zachowawczo zachowują się także indeksy azjatyckie (wpływ obniżenia ratingu Japonii z AA2 na AA3 przez agencję Moody’s). Po raz kolejny byki mogą mieć zatem problem z pokonaniem swojego przeciwnika w rejonie: 2299
– 2305 pkt.

Można jednak założyć, że dopiero w przypadku przedostania się kontraktów poniżej zapory popytowej: 2209 – 2213 pkt zmalałaby szansa na ukształtowanie się formacji ABCD. W takiej sytuacji doszłoby najprawdopodobniej (o czym wspominałem wcześniej) do uformowania się symetrycznego układu XABCD z projekcjami koncentrującymi się w rejonie poziomu 2055 pkt. Mamy zatem obecnie do czynienia z niezwykle ciekawym układem technicznym, na bazie którego już niedługo powinniśmy być w stanie skonstruować w miarę wiarygodną strategię transakcyjną.

Na zakończenie warto jeszcze podkreślić, że czynnikiem determinującym przebieg popołudniowej fazy handlu mogą okazać się dzisiaj dane makroekonomiczne z USA (zamówienia na dobra trwałego użytku).

Paweł Danielewicz
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)