Trwa ładowanie...
d1pl8zr

ARiMR: dopłaty bezpośrednie będą wypłacane od 1 grudnia

Wypłaty dopłat bezpośrednich rozpoczną się od 1 grudnia, choć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma kłopoty z budową systemu informatycznego - poinformował w środę prezes Agencji Andrzej Gross.

Share
d1pl8zr

Szef ARiMR Andrzej Gross powiedział w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, że pojawiły się problemy z budową systemu informatycznego do obsługi płatności bezpośrednich w 2015 r. Podkreślił, że nowy system jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż w poprzednich latach. Od tego roku w ramach dopłat bezpośrednich pojawiły się nowe rodzaje płatności, m.in. dopłata za tzw. zazielenienie czy obszary ekologiczne.

"Mogę powiedzieć z całą stanowczością, że system biorąc pod uwagę jego dynamikę, może naliczać i generować listy, zlecić płatności, po to, by od początku grudnia rozpocząć proces wypłat" - zapewnił Gross.

O problemach z systemem informatycznym poinformowane zostało ministerstwo rolnictwa - zaznaczył Gross. Takie pismo dostał kilka dni temu minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

d1pl8zr

Gross zapewnił, że termin wdrożenia I etapu systemu określony został na 18 listopada br. Na początku października firma zajmująca się budową systemu informatycznego (firma ASSECO - PAP) wskazała, że nie przygotuje systemu na czas, tłumacząc się jego skomplikowaniem. Agencja nie przyjęła tej informacji, żądając wywiązania się z tego zadania. Gross dodał, że wykonawca nie uniknie kar, które wynoszą 20 proc. od wartości poszczególnych elementów.

Obecny system, tworzony na potrzeby nowej Wspólnej polityki rolnej będzie kosztował 44 mln zł, podczas gdy system budowany w 2003 r. - ok. 200 mln zł.

Firma przedstawiła harmonogram prac, z którego wynikało, że pierwszy etap systemu obejmujący kontrolę administracyjną i naliczanie płatności bez sankcji będzie gotowy na 7 grudnia. W ostatni wtorek jednak firma dostarczyła system, który jest obecnie wdrażany w Agencji - wyjaśnił prezes ARiMR.

Możliwe będzie wygenerowanie list płatności, bo one są podstawą do wystąpienia z zapotrzebowaniem na środki finansowe do ministerstwa finansów" - mówił Gross.

d1pl8zr

Zapewnił, że dopłaty bezpośrednie są dla Agencji priorytetem.

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki potwierdził, że dopłaty ruszą 1 grudnia, ale będą one "okrojone". Dostaną je w pierwszej kolejności rolnicy posiadający gospodarstwa do 7 hektarów bez dodatkowych dopłat wynikających z nowego systemu.

Dodał, że przeprowadzenie w Agencji audytu wewnętrznego zostało zlecone przez ministra Krzysztofa Jurgiela. Audyt będzie przeprowadzony bardzo szybko, by móc podejmować działania naprawcze.

Zgodnie z przedstawionym przez ASSECO harmonogramem, budowa systemu informatycznego będzie zrealizowana w czterech etapach. Pierwszy etap, którego uruchomienie planuje się na 1 grudnia br. obejmuje kontrolę administracyjną i naliczanie płatności bez sankcji (dla płatności JPO, płatności redystrybucyjnej, płatności na zazielenianie, płatności do krów, płatności do bydła i płatność do kóz), przy założeniu, że rolnicy nie zostali wytypowani do kontroli na miejscu. Szacuje się, że pozwoli to na naliczenie dopłat dla ok. 30-35 proc. rolników (ok. 450 tys. osób, a szacowana kwota płatności dla tych rolników wynosi ok. 900 mln zł. Płatności będą realizowane w grudniu 2015 r. oraz styczniu i lutym 2016 r. - poinformował Gross.

d1pl8zr

Uruchomienie drugiego etapu (22.02.2016 r.) pozwoli na wypłatę pozostałych dopłat, z wyłączeniem spraw podlegających kontroli na miejscu oraz spraw zawierających deklaracje obszarów proekologicznych - EFA. Szacuje się, że pieniądze wówczas dostanie kolejnych ok. 35-40 proc. rolników (ok. 500 tys. rolników).

W trzecim etapie (04.04.2016 r.) przewidziana jest weryfikacja po kontroli na miejscu oraz naliczanie płatności po kontroli na miejscu oraz z deklaracjami obszarów proekologicznych (EFA). Dopłaty będzie można wypłacić pozostałym ok. 400 tys. rolników.

Pod koniec maja (4 etap) możliwe będzie zaś ustalanie tzw. kwot nienależnych.

Gross przypomniał także, że Agencja po raz pierwszy w tym roku wypłaca zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Do końca listopada do ponad 1 mln rolników trafi łącznie 2,7 mld zł.

d1pl8zr

Podziel się opinią

Share
d1pl8zr
d1pl8zr