AUD/USD realizuje ruch powrotny

Po wyraźnej przecenie z końca ubiegłego tygodnia wywołanej dość „gołębimi” sformułowaniami szefa RBA, jakie padły podczas nocnej konferencji ze środy na czwartek (przypomnijmy, że Glenn Stevens nie wykluczył możliwości cięcia stóp procentowych, co na rynku nie jest już wyceniane), w ostatnich 2 dniach AUD odrabia straty.

AUD/USD realizuje ruch powrotny
Źródło zdjęć: © Fotolia | Nomad Soul

08.07.2014 15:11

Inwestorzy potraktowali słowa szefa RBA jako element werbalnej interwencji, której celem ma być doprowadzenie do przeceny przewartościowanego (zdaniem szefa RBA) kursu AUD/USD. Rynek jest jednak świadomy, że za słowami powinny pójść działania, a realne szanse na cięcie stóp nie są duże, skoro te słowa padły na osobnej konferencji szefa RBA, a nie przy okazji publikacji oficjalnego komunikatu po posiedzeniu Banku dwa dni wcześniej. Chociaż co należy odnotować RBA zaznaczył w nim, że obawia się spowolnienia gospodarczego, co w pewnym sensie jest bardziej „gołębim” przekazem względem posiedzenia, jakie miało miejsce na początku czerwca. Niemniej kluczem dla próby znalezienia odpowiedzi, jakie panuje nastawienie wśród członków RBA może być publikacja zapisków z lipcowego spotkania, która będzie mieć miejsce w przyszły wtorek – 15 lipca. Wcześniej, bo już w najbliższy czwartek testem dla rynku będą dane nt. bezrobocia i zatrudnienia za czerwiec, których waga zwyczajowo jest dość duża.

Na wykresie AUD/USD warto też brać pod uwagę fakt, że w środę wieczorem mamy zapiski z posiedzenia FED, chociaż raczej nie będą one impulsem dla umocnienia się dolara. W efekcie dla kształtowania się kursu AUD/USD ważniejsza będzie reakcja na w/w dane w tym i przyszłym tygodniu.

Analiza techniczna pokazuje, że na razie realizowany jest tzw. ruch powrotny po naruszeniu ważnych poziomów – tj. linii trendu na 0,9430, oraz wsparcia na 0,9415. Zresztą za opór można uznać teraz cały obszar 0,9415-60. Jeżeli nie uda się powrócić powyżej tych poziomów, to otrzymamy mocny średnioterminowy sygnał do zniżek AUD/USD bazujący m.in. na formacji 2B, czyli wybicia na nowy szczyt (tutaj 0,9504) i powrotu poniżej poprzedniego (tutaj 0,9460). W takiej sytuacji celem stałyby się okolice 0,92.

Obraz
© (fot. dm bos)

Wykres dzienny AUD/USD

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)