Trwa ładowanie...
d2su5vg
Austria

Austria łagodzi tajemnicę bankową

Parlament Austrii postanowił złagodzić tajemnicę bankową - informuje we wtorek agencja APA. Ma to doprowadzić do skreślenia Austrii z tzw. szarej listy "oaz podatkowych" Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Share
d2su5vg

Na liście znajdują się kraje, które co prawda opowiadają się za międzynarodowymi wytycznymi, dotyczącymi przejrzystości w sektorze bankowości, ale dotychczas nie wprowadziły stosownych rozwiązań.

Uchwalone we wtorek zasady pomocy prawnej ułatwią władzom austriackim udzielanie władzom innych krajów pomocy w ściganiu przestępców podatkowych. Konkretnie chodzi o ułatwiony dostęp do danych austriackich banków.

Zgodnie z postulatami OECD w Austrii parafowano też dwanaście umów z innymi krajami o zniesieniu podwójnego opodatkowania - poinformował minister finansów Josef Proell.

d2su5vg

Agencja APA podkreśla, że złagodzenie tajemnicy bankowej dotyczy tych podejrzanych o przestępstwa podatkowe, którzy nie płacą podatków w Austrii. "Dla klientów banków, którzy mieszkają w Austrii, właściwie nic się nie zmienia" - dodaje APA.

Austria jest ostatnim państwem Unii Europejskiej na szarej liście OECD. Zostanie z niej usunięta, gdy postulowane rozwiązania dotyczące tajemnicy bankowej i podwójnego opodatkowania nabiorą mocy prawnej. (PAP)

d2su5vg

Podziel się opinią

Share
d2su5vg
d2su5vg