Austria, Niemcy - gdzie najłatwiej o pracę, stanowiska, zarobki

Siedem lat po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą mogli legalnie pracować w Niemczech i Austrii. Ile będzie można zarobić, w jakich zawodach i gdzie jest najłatwiej o zatrudnienie.

Austria, Niemcy - gdzie najłatwiej o pracę, stanowiska, zarobki

19.04.2011 | aktual.: 26.04.2011 15:25

Sposobów poszukiwania pracy w Niemczech i Austrii jest wiele. Duża liczba ogłoszeń w prasie i Internecie umożliwia bezpośredni kontakt z wybranym pracodawcą. Można również udać się do instytucji analogicznej do polskiego urzędu pracy. Kolejnym sposobem jest skorzystanie z pomocy pośrednika, agencji rekrutacyjnej działającej w Polsce lub wybranym kraju. Europejskiej Służby Zatrudnienia (Eures) podają szeroki wachlarz możliwości poszukiwania pracy na niemieckim i austriackim rynku pracy.

Przykładowe sposoby poszukiwania pracy w Niemczech:

  1. Pozyskanie oferty w Ochotniczym Hufcu Pracy (mbp.ohp.pl).
  1. Śledzenie ofert pracy w portalu niemieckiego urzędu pracy arbeitsagentur.de.
  1. Zgłoszenie się do prywatnej agencji pośrednictwa pracy, np. jobware.de, karriere.com, stellenanzeigen.de, cesar.de, berufsstart.de, deutsche-stellenmarkt.de, arbeit-online.de.
  1. Udział w międzynarodowych targach pracy na terenie Niemiec lub Polski.
  1. Udział w polsko-niemieckich dniach doradczych odbywających się w polskich i niemieckich urzędach pracy na pograniczu.
  1. Śledzenie ofert pracy w gazetach, przede wszystkim dziennikach lokalnych i regionalnych, np. "Bild", "Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Die Welt", "Suddeutsche Zeitung", "Frankfurter Rundschau", "Handelsbaltt", "Der Spiegel", "Fokus".
  1. Śledzenie ofert pracy w portalu EURES (eures.europa.eu). Przykładowe sposoby poszukiwania pracy w Austrii:
  1. Skorzystanie z pomocy publicznego pośrednictwa pracy Arbeitsmarktservice (ams.at).
  1. Zgłoszenie się do prywatnej agencji pośrednictwa pracy, lista agencji zamieszczona jest na stronie AMS (http://www.ams.at/sfa/14800.html#Jobboersen_allgm),
  1. Śledzenie ofert pracy w gazetach, np. "Der Standard", "Kleine Zeitung", "Krone", "Der Kurier", "Die Presse", "Oberosterreichische Nachrichten", "Die Neue", "Salzburger Nachrichten", "Vorlaberger nachrichten", "Die Wiener Zeitung".
  1. Śledzenie ofert pracy w portalu EURES (eures.europa.eu).
Obraz

]( http://www.rynekpracy.pl/index.php/p.10 )

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (276)