Avivie grozi kara za klientów-małolatów

Nadzór spiera się z Aviva PTE o to, czy nieletni może zapisać się do OFE bez zgody rodziców - dowiedział się "Parkiet". To jedyne towarzystwo, które ma ten problem.

Avivie grozi kara za klientów-małolatów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

10.08.2009 | aktual.: 10.08.2009 11:30

Ma­ją 16, 17 lat. Już pra­cu­ją i ma­ją pierw­sze pen­sje. Nikt bez zgo­dy ro­dzi­ców nie za­ło­ży im kon­ta w ban­ku. Czy mo­gą za­pi­sać się sa­mo­dziel­nie do OFE? Więk­szość akwi­zy­to­rów nie mo­że pod­pi­sać z ni­mi umów. _ Ma­my za­kaz, przez to wie­le osób tra­fia do Avi­vy, bo tyl­ko tam się te­go nie wy­ma­ga _ - do­wie­dzie­li­śmy się od przed­sta­wi­cie­la jed­ne­go z PTE. Nic dziw­ne­go, że Avi­va ma 35,4 proc. z 36,2 tys. wszyst­kich nie­let­nich człon­ków OFE, pod­czas gdy wszyst­kich klien­tów tyl­ko 20,5 proc. W po­przed­nich la­tach Avi­va mia­ła nie­let­nich jesz­cze więcej.

Postanowiliśmy spytać o to Komisję Nadzoru Finansowego. Choć urzędnicy nie podają nazwy, twierdzą, że sprawa jednego PTE znana jest im od lat. Uważają, że łamie ono prawo.

Ministerstwo rozsądzi?

_ Sprawa niejasności prawnych dotyczących przystępowania do OFE osób nieletnich ciągnie się już bardzo długo _ - mówi Michał Szymański, prezes Aviva PTE. Podkreśla, że towarzystwo niedawno samo wystąpiło do ministerstwa pracy o rozstrzygnięcie kwestii dla całego rynku. _ Dołączyliśmy opinię profesora prawa, szeroko analizującą zagadnienie. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź _ - mówi Szymański.

Od ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, dowiedzieliśmy się, że resort pracy przychyli się raczej do stanowiska KNF. Nadzór może też liczyć na pomoc rzecznika ubezpieczonych, który na prośbę "Parkietu" dokładnie przeanalizował przepisy. A w takiej sytuacji, zdaniem ekspertów, Aviva może zostać przez nadzór ukarana.

Zy­ski obec­ne czy przy­szłe?

Aviva tłumaczy, że nieletni bez zgody rodziców mogą zawierać umowę o pracę i dysponować zarobkami. _ Taka osoba, nie wybierając samodzielnie OFE, zostanie losowo przydzielona do któregoś OFE przez ZUS bez osobnej zgody rodziców _- mówi Szymański. Aviva, jako największy fundusz, klientów z losowania nie dostaje.

Z kolei rzecznik ubezpieczonych uważa, że umowa o członkostwie w OFE dotyczy części zarobku, ale nie tej, która jest już uzyskana i można nią rozporządzać teraz, lecz tej, którą uzyska w przyszłości. I dlatego w wypadku OFE nie można stosować wyjątku z kodeksu cywilnego dotyczącego dysponowania pensją.

_ Dlatego w naszej opinii do zawarcia umowy przez małoletniego konieczna jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego _- mówi Bartłomiej Chmielowiec z wydziału prawnego Biura Rzecznika Ubezpieczonych. Nie uważa też, by trzeba było zmienić przepisy, bo RzU nie dostaje zgłoszeń dotyczących kłopotu z ich interpretacją.

Aleksandra Kurowska
PARKIET

ofekaraaviva
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)