Trwa ładowanie...

Awaria Czajki. Wody Polskie apelują: nie pływaj i nie wędkuj w Wiśle

Wody Polskie apelują, aby nie korzystać z wody z Wisły, a zwłaszcza nie wędkować, nie pływać oraz nie podchodzić do brzegu na północ od zrzutu ścieków do Wisły.

Warszawa, 29.08.2020. Nieczystości spływajšce bezpośrednio do Wisły na wysokości ul. Farysa na warszawskich Bielanach.Warszawa, 29.08.2020. Nieczystości spływajšce bezpośrednio do Wisły na wysokości ul. Farysa na warszawskich Bielanach.Źródło: PAP, fot: PAP/Leszek Szymański, Leszek Szymañski
d2j9xsg
d2j9xsg

Apel ma związek z awarią systemu przesyłowego ścieków po dnie Wisły. Rok po pierwszej awarii ponownie doszło do rozszczelnienia rurociągu. W efekcie ścieki z lewobrzeżnej Warszawy znów są zrzucane bezpośrednio do rzeki.

Zarówno prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, jaki i MPWiK zapewniają, że ujęcia wody dla miasta są bezpieczne. "Awaria nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy – ujęcia wody dla miasta znajdują się pod dnem Wisły i są zlokalizowane 10 km powyżej miejsca zrzutu ścieków do rzeki" - zapewnia MPWiK w komunikacie.

Awaria oczyszczalni Czajka. Przemysław Daca obawia się ponownej. "To będzie wielkie nieszczęście"

Wody Polskie zwracają jednak uwagę na jakość wody na północ od mostu Curie-Skłodowskiej (czyli potocznie Mostu Północnego). "Ze względu na to, że na skutek awarii do Wisły dostają się nieoczyszczone ścieki z aglomeracji warszawskiej, apelujemy, aby nie korzystać z wody w rzece! Zwłaszcza nie wędkować, nie pływać oraz nie podchodzić do brzegu - od stołecznego mostu Skłodowskiej-Curie na północ" - piszą Wody Polskie na Twitterze.

MPWiK uruchomił ozonowanie ścieków, które ma zminimalizować negatywny wpływ zrzutu na środowisko. Nie wiadomo jednak, jak długo ścieki z Warszawy będą płynęły Wisłą. Przyczyn awarii jeszcze nie ustalono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2j9xsg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j9xsg