Trwa ładowanie...

Balcerowicz o programach socjalnych PiS: "Prezenty rozdawane przez populistów są zatrute"

- Zamiast wykorzystać doskonałą koniunkturę, która się przecież kończy, rząd PiS idzie w ekspansję rozdawnictwa i upartyjnianie państwa oraz gospodarki. To przypomina czasy Gierka - uważa Leszek Balcerowicz.

Balcerowicz o programach socjalnych PiS: "Prezenty rozdawane przez populistów są zatrute"Źródło: East News, fot: JAKUB WOSIK/REPORTER
d14ixp0

W wywiadzie dla "Super Expressu" Leszek Balcerowicz był proszony o ocenę tzw. "piątki Kaczyńskiego". Były wicepremier i minister finansów jednoznacznie skrytykował rządowe programy, nazywając je "rozdawnictwem".

- Za cząstkę 40 mld zł, które mają być rozdane, można zrobić wiele innych pożyteczniejszych rzeczy. Drobna część tej kwoty pozwoliłaby zmniejszyć liczbę zgonów z powodu smogu. Za kilkaset milionów można dofinansować szpitale onkologiczne, by mniej ludzi umierało. Trzeba pokazywać, jakie są koszty tego rozdawnictwa - powiedział Balcerowicz.

Zdaniem byłego szefa resortu finansów drogie programy socjalne muszą w końcu doprowadzić do podwyżki podatków.

"Piątka Kaczyńskiego". Ekonomista FOR: Zamiast rozdawać, można by mniej zabierać

- Gdybyśmy postawili pytanie, czy 40 mld zł wyciągniętych z kieszeni ludzi i rozdanych tym samym lub innym ludziom to dobry pomysł, to pewnie ogromna większość zastanowiłaby się i pewnie odpowiedziałaby, że jednak zły. I będą mieli rację - mówił Balcerowicz.

d14ixp0

- Na krótką metę można Polskę jeszcze bardziej zadłużać, ale prędzej czy później trzeba będzie podnosić podatki. Żeby uzyskać tak duże środki, trzeba by było np. podnieść VAT z 23 do 28 proc. Nie twierdzę, że te podwyżki będą tak konkretnie wyglądały, ale nie uciekniemy przed kolejnym, i to dużym, wyciąganiem pieniędzy z naszych kieszeni - kontynuował były minister finansów.

Leszek Balcerowicz był też pytany o malejący deficyt sektora finansów publicznych, który teraz wynosi 1,7 proc. PKB. Zdaniem byłego wicepremiera to zasługa dobrej koniunktury, a przypisywanie tego wyniku działaniom rządu nazywa manipulacją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14ixp0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14ixp0