Idą na wojnę z Kościołem. Kuria chce wyrzucić ich ze swojej ziemi
Mieszkańcy osiedla Maltańskiego w Poznaniu zbierają podpisy pod obywatelskim projektem uchwały. Oskarżają księży o próbę przejęcia po kosztach działek o znacznej wartości i chcą powołania specjalnej komisji Rady Miasta.
Mieszkańcy osiedla Maltańskiego dzierżawią swoje działki od Kościoła od 100 lat. Na osiedlu w ubiegłym roku mieszkało około 700 osób, część z nich postawiła tam domy całoroczne. Grozi im jednak eksmisja, bo właściciel ziemi, parafia św. Jana Jerozolimskiego, zmieniła zdanie co do przeznaczenia terenów, wypowiedziała umowy, a teren chce przygotować pod inwestycje mieszkaniowe.
Spółka, która w imieniu kurii zajmuje się przygotowanie inwestycji, informowała, że około 30-50 rodzin nie może liczyć na lokale komunalne od miasta. W przypadku braku pomocy groziłaby im bezdomność. Reszta, jak informował prezydent Jacek Jaśkowiak, systematycznie zgłasza się po mieszkania socjalne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy jajek na Wielkanoc zabraknie? Sprzedawcy: "Już brakuje"
"Utrzymywanie obecnej formuły funkcjonowania tego miejsca to nie tylko uciążliwości dla sąsiednich osiedli w postaci emisji zanieczyszczeń związanych z ogrzewaniem, czy zanieczyszczanie wód gruntowych (niewielka część mieszkańców zawarła umowy na wywóz nieczystości). To również warunki zamieszkania" - przekonywał w mediach społecznościowych Jaśkowiak.
Apel do radnych
Część mieszkańców osiedla Maltańskiego zwróciło się o pomoc do poznańskich radnych. Ponad 1600 podpisów znalazło się pod projektem inicjatywy uchwałodawczej. Jej celem jest powołanie komisji doraźnej Rady Miasta Poznania, która zajęłaby się rozwiązaniem kryzysu mieszkaniowego na poznańskim osiedlu.
Zdaniem inicjatorów akcji, radni będą mogli również ocenić stan osiedla. Zarzucają oni kurii, że wersja przedstawiana przez Kościół została wykreowana przez agencję PR i nie jest zgodna z prawdą.
"W tej chwili strona kościelna wykorzystuje system komunalny do przejęcia po kosztach działki o znaczącej wartości. Komisja miałaby również znaleźć rozwiązanie, które będzie korzystne i sprawiedliwe dla Miasta, mieszkańców Osiedla i wszystkich Poznaniaków. Rozwiązanie, które nie wydrenuje budżetu Miasta, nie zablokuje kolejek do mieszkań komunalnych na wiele lat, nie wywinduje cen mieszkań w Poznaniu do kolejnych rekordów" - twierdzą twórcy inicjatywy, cytowani przez serwis epoznan.pl.