Zabytkowa mazurska perełka do remontu. Powróci przed wakacjami

Śluza Przerwanki na Mazurach niebawem przejdzie gruntowny remont, który obejmie wymianę wrót dolnych i górnych – poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Śluza ma zostać udostępniona jednostkom pływającym pod koniec czerwca.

Do końca czerwca wyremontowana zostanie śluza Przerwanki
Do końca czerwca wyremontowana zostanie śluza Przerwanki
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0 | Semu

Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku, remont wrót śluzy w Przerwankach na rzece Sapinie planowany jest ze względu na przeciekanie przez nie wody, co jest spowodowane zmurszeniem drewna wrót.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WIDEO

Kosztował 87 mln zł. Oto nowy dworzec w Olsztynie od środka

Atrakcja powróci w nowej odsłonie przed wakacjami

– Wyłoniliśmy wykonawcę i niebawem rozpocznie się remont. Dzięki planowanym pracom modernizacyjnym śluza zyska nowe wrota dolne i górne. Z pewnością zwiększy to bezpieczeństwo i komfort korzystania z infrastruktury – przekazała rzeczniczka białostockiej RZGW Joanna Szerenos-Pawilcz.

Poinformowała również, że śluza zostanie udostępniona jednostkom pływającym pod koniec czerwca, kiedy planowane jest zakończenie remontu obiektu.

Modernizacja zabytkowej śluzu na Mazurach

Nowe wrota śluzy będą wykonane z drewna modrzewia europejskiego, znanego z odporności na wilgoć i wytrzymałości. W miarę możliwości zostaną wykorzystane dotychczasowe okucia, a elementy stalowe i żeliwne będą poddane regeneracji lub odtworzeniu.

Dodatkowo, planowany jest remont kładki na wrotach, co przyczyni się do poprawy funkcjonalności obiektu.

Śluza Przerwanki, zbudowana w 1910 r., jest jedyną na Mazurach śluzą o napędzie ręcznym. Znajduje się na rzece Sapinie, która jest popularnym szlakiem turystycznym, kończącym się na jeziorze Gołdapiwo. Rzeka ta, podobnie jak Krutynia, jest wykorzystywana do turystyki wodnej i dostępna dla kajaków oraz małych jednostek pływających.

Sapina jest uważana za jedną z najbardziej malowniczych tras spływów, a jednocześnie mało znanych wśród wodniaków odwiedzających Mazury.

Źródło artykułu:PAP
atrakcja turystycznamazuryśluza

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)