Kwalifikacja wojskowa. Olejesz, to zapłacisz. Oto wysokość grzywny

W 2025 r. kwalifikacja wojskowa obejmie ok. 230 tys. osób. Obowiązek dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Za niestawienie się grozi grzywna do 5 tys. zł oraz problemy z dokumentami. Proces trwa od lutego do końca kwietnia.

Kwalifikacja wojskowa 2025 obejmie ponad 200 tys. osób
Kwalifikacja wojskowa 2025 obejmie ponad 200 tys. osób
Źródło zdjęć: © East News | Mateusz Kotowicz/REPORTER

Kwalifikacja wojskowa w 2025 r. obejmuje około 230 tys. osób, w tym mężczyzn, kobiety i seniorów. Obowiązek stawienia się na komisji wojskowej jest niezbędny, a jego zaniechanie może skutkować grzywną do 5 tys. zł. Proces kwalifikacji trwa od 3 lutego do końca kwietnia.

Podczas kwalifikacji wojskowej przeprowadzane są badania lekarskie, a uczestnicy otrzymują książeczkę wojskową oraz kategorię zdolności do służby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WIDEO

Czy jajek na Wielkanoc zabraknie? Sprzedawcy: "Już brakuje"

Niestawienie się na komisję może prowadzić do problemów z uzyskaniem ważnych dokumentów, takich jak paszport, oraz utrudnień w podjęciu pracy w służbach mundurowych.

Zwrot za kwalifikację wojskową

Osoby stawiające się na komisji mogą ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu oraz rekompensatę za utracone zarobki za nieobecność spowodowaną koniecznością stawienia się na kwalifikacji wojskowej. Przysługuje im 1/30 minimalnego wynagrodzenia za każdy dzień nieobecności.

Źródło artykułu:WP Finanse
wiadomościgospodarkaprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)