Baltic Pipe. Dania wyraziła zgodę na budowę podmorskiej części rurociągu

Duńska agencja energii (DEA) wydała pozwolenia operatorom sieci przesyłowych - duńskiemu Energinet.dk i polskiemu Gaz-Systemowi. Zgoda dla Energinetu dotyczy pomorskiego rurociągu na Morzu Północnym oraz przez cieśninę Mały Bełt. Pozwolenie dla Gaz-Systemu dotyczy duńskich obszarów morskich na Bałtyku.

Baltic Pipe. Dania wyraziła zgodę na budowę podmorskiej części rurociągu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Leonid Eremeychuk
Jakub Stasiak

25.10.2019 | aktual.: 25.10.2019 21:23

Baltic Pipe. Dania wyraziła zgodę na budowę podmorskiej części rurociągu

Ministerstwo energii i klimatu Danii wydało pozwolenia na budowę podmorskich części gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim.

- To kluczowy element w realizacji projektu - podkreślał prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Samo pozwolenie jest zintegrowane z decyzją środowiskową.

Przypomnijmy, że w lipcu br. duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała już pozwolenie na budowę lądowej części Baltic Pipe, przebiegającej przez terytorium Danii. W rejonie brzegu morskiego Danii zdecydowano się umieścić gazociąg w tunelu, o długości ok. 1000 metrów, przechodzącym pod plażą i klifem.

Baltic Pipe. Dania wyraziła zgodę na budowę podmorskiej części rurociągu

Budowa Paltic Pipe nie jest nowym pomysłem. Pracował nad nim jeszcze rząd Leszka MilleraMillera, później temat wrócił w 2009 r., ale też nic z tego nie wyszło. W międzyczasie Rosjanie zdążyli położyć na dnie Bałtyku omijający Polskę Gazociąg Północny, a następnie zacząć jego rozbudowę.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:money.pl
gazgazociągdania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)