Trwa ładowanie...

Bank ABN Amro na sprzedaż. Holandia chce zbyć 30 proc. akcji

ABN Amro znowu ma być prywatny. Bank, który ratować musiał holenderski rząd w trakcie ostatniego kryzysu, ma zostać sprywatyzowany. Na początek na sprzedaż będzie 30 proc. pakiet jego udziałów.

Share
Bank ABN Amro na sprzedaż. Holandia chce zbyć 30 proc. akcji
Źródło: WP.PL, fot: Creative Commons Attribution 4.0
d1f1ww4

Jak relacjonował dziennik "De Telegraaf", minister finansów Jeroen Dijsselbloem powiedział, że istnieje "realna szansa" ogłoszenia inicjującej oferty giełdowej banku w październiku lub listopadzie, ale może się ona opóźnić do 2016 roku.

Oczekuje się, że sprzedaż pierwszej transzy przyniesie kwotę od 3 do 4,5 mld euro, co wesprze spłacanie długu publicznego. W celu uratowania płynności ABN Amro został za 17 mld euro nabyty przez państwo holenderskie, które potem wydało dodatkowe 5 mld euro na sanację tego banku.

Jak wskazuje Reuters, decyzja rządu Holandii otwiera drogę do jednej z największych w ostatnich latach prywatyzacji w branży bankowej. Pod koniec ubiegłego roku suma bilansowa ABN Amro wynosiła 14,9 mld euro.

d1f1ww4

Zaplanowana od dawna giełdowa sprzedaż banku opóźniła się po tym, gdy wcześniej w bieżącym roku opinię publiczną wzburzyły doniesienia o znacznych podwyżkach zarobków jego kierownictwa i podejrzanych interesach ABN Amro w Dubaju. Po wystąpieniu przez zarząd z oficjalnymi przeprosinami oraz opublikowaniu najnowszych pozytywnych wyników finansowych banku Dijsselbloem zasygnalizował, że nie zamierza dłużej hamować prywatyzacji.

d1f1ww4

Podziel się opinią

Share
d1f1ww4
d1f1ww4