Trwa ładowanie...
d5cylu8

Bank ABN Amro na sprzedaż. Holandia chce zbyć 30 proc. akcji

ABN Amro znowu ma być prywatny. Bank, który ratować musiał holenderski rząd w trakcie ostatniego kryzysu, ma zostać sprywatyzowany. Na początek na sprzedaż będzie 30 proc. pakiet jego udziałów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bank ABN Amro na sprzedaż. Holandia chce zbyć 30 proc. akcji
(WP.PL, Fot: Creative Commons Attribution 4.0)
d5cylu8

Jak relacjonował dziennik "De Telegraaf", minister finansów Jeroen Dijsselbloem powiedział, że istnieje "realna szansa" ogłoszenia inicjującej oferty giełdowej banku w październiku lub listopadzie, ale może się ona opóźnić do 2016 roku.

Oczekuje się, że sprzedaż pierwszej transzy przyniesie kwotę od 3 do 4,5 mld euro, co wesprze spłacanie długu publicznego. W celu uratowania płynności ABN Amro został za 17 mld euro nabyty przez państwo holenderskie, które potem wydało dodatkowe 5 mld euro na sanację tego banku.

Jak wskazuje Reuters, decyzja rządu Holandii otwiera drogę do jednej z największych w ostatnich latach prywatyzacji w branży bankowej. Pod koniec ubiegłego roku suma bilansowa ABN Amro wynosiła 14,9 mld euro.

Zaplanowana od dawna giełdowa sprzedaż banku opóźniła się po tym, gdy wcześniej w bieżącym roku opinię publiczną wzburzyły doniesienia o znacznych podwyżkach zarobków jego kierownictwa i podejrzanych interesach ABN Amro w Dubaju. Po wystąpieniu przez zarząd z oficjalnymi przeprosinami oraz opublikowaniu najnowszych pozytywnych wyników finansowych banku Dijsselbloem zasygnalizował, że nie zamierza dłużej hamować prywatyzacji.

d5cylu8

Podziel się opinią

Share

d5cylu8

d5cylu8