Bank JPMorgan Chase może otworzyć centrum usług administracyjnych w Warszawie
Amerykański bank inwestycyjny JPMorgan Chase może wybrać Warszawę na siedzibę swego centrum administracyjnego - podała w środę agencja Reuters.
Jak podała agencja Reuters, delegacja banku JPMorgan Chase odwiedziła w zeszłym miesiącu Warszawę w poszukiwaniu nieruchomości, w której bank mógłby otworzyć siedzibę nowego centrum usług administracyjnych - byłaby to największa tego typu inwestycja w Polsce. Docelowo miałoby tam być zatrudnionych kilka tysięcy pracowników, obsługujących europejskie i azjatyckie oddziały banku.
"Koncentrujemy się zdecydowanie na Warszawie" - powiedziało źródło agencji Reuters.
Według Reuters konkurentami Warszawy były Wrocław i Budapeszt. Miasta te również odwiedzili przedstawiciele JPMorgan Chase.
"W zeszłym miesiącu odbyły się poważne rozmowy. Wydaje się, że (JPMorgan Chase - PAP) jest bliski wybrania Polski, ale dopóki nie zostanie podpisana umowa niczego nie można powiedzieć na pewno" - przekonywał inny rozmówca Reuters. Według niego plany utworzenia nowego centrum administracyjnego nie są konsekwencją decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE.
JPMorgan Chase odmówił komentarza w tej sprawie. Jak podkreśliła agencja Reuters, nasza stolica stała się już "ważnym zagranicznym centrum usług dla banków". Polska ma, jak podkreślono, "wysoko wykwalifikowanych pracowników", a "pensje są ok. trzykrotnie niższe niż w sąsiednich Niemczech".
W Warszawie ma m.in. swe biura Goldman Sachs, który zatrudnia tu 300 osób, i poszukuje 200 kolejnych pracowników, zaś Credit Suisse zatrudnia kilka tysięcy pracowników w Warszawie i Wrocławiu. W Polsce działa też centrum usług banku UBS.
"JPMorgan chce zatrudnić 2,5 tys. osób, a jedynie Warszawa ma rynek pracy, który może poradzić sobie z taką inwestycją" - powiedział rozmówca Reuters.
Według agencji amerykański bank miałby uruchomić biuro w Warszawie do końca roku - jeśli plany zostaną sfinalizowane. Początkowo miałby zatrudniać kilkadziesiąt osób.