Trwa ładowanie...
d1z1fju
07-03-2017 11:24

Bank Światowy: Pracę zdalną w Polsce wykonuje 6% pracowników

Warszawa, 07.03.2017 (ISBnews) - Pracę zdalną przez internet w Polsce wykonuje 6% pracowników - zdecydowanie mniej niż w Danii lub Szwecji, gdzie pracę w ten sposób świadczy ponad 15% pracowników, wynika z raportu Banku Światowego na temat wpływu cyfryzacji na gospodarki Europy i Azji Środkowej ("Leveraging the Internet for Development in Europe and Central Asia"). 

d1z1fju
d1z1fju

"Choć internet kreuje ogromne możliwości, istnieje ryzyko pogłębienia problemu wykluczenia społecznego. Należy wprowadzić takie działania i reformy, które pozwoliłyby ludziom przystosować się do nowych warunków. Rozszerzanie ubezpieczenia zdrowotnego czy emerytalnego na wolnych strzelców, czy próba pomocy bezrobotnym powrotu na nowy rynek pracy może przynieść lepsze skutki niż tworzenie regulacji " - powiedział ekonomista Banku Światowego i autor raportu Hernan Winkler, cytowany w komentarzu do raportu.

Raport wskazuje na dysproporcje udziału pracowników zdalnych w regionie Europy i Azji Centralnej (ECA) a Europą Zachodnią. Udział zdalnych pracowników niemal podwoił się w okresie od 2002 r. do 2015 r. w gospodarkach Europy Zachodniej, zaś w pozostałych częściach regionu ECA wzrósł w stopniu niewielkim.

Z raportu wynika, że 4% bezrobotnych Polaków poszukując pracy, korzysta z serwisów społecznościowych, np. LinkedIn, zaś w Europie Północnej i Zachodniej, odsetek ten przekracza 15%. Ci z kolei, którzy mają pracę, znacznie rzadziej pracują zdalnie, podkreślono w raporcie.

Ponadto w raporcie wskazano, że świadczenie pracy zdalnej będzie w trendzie wzrostowym w Europie Środkowej.

d1z1fju

"Niektóre kraje ECA są znacznymi dostawcami 'talentów online'. Freelancerzy online zarejestrowani na platformie Elance.com stanowią 0,7% pracujących w regionie Zachodnich Bałkanów i 0,3% pracujących w Europie Centralnej. Pomimo, iż są to niskie wskaźniki, tego typu praca nie istniała w ogóle kilka lat temu, zaś ostatnie trendy wskazują na możliwość znaczącego wzrostu w tej kwestii w krótkim czasie" - czytamy w raporcie. "Some ECA countries are important suppliers of global online talent.

"Rosnąca rola gospodarki współdzielenia się (sharing economy) oraz alternatywne formy zatrudnienia stanowią wyzwanie dla istniejących regulacji rynku pracy, których celem była ochrona pracowników pobierających regularne wynagrodzenie od pracodawcy. Unia Europejska ma wyjątkową szansę, aby dostosować swój rynek pracy do rosnących wymagań gospodarki cyfrowej" - czytamy również w materiale.

(ISBnews)

d1z1fju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z1fju