Banki będą karać za nieuzgodniony debet na koncie
Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii postanowił w środę, że banki mają prawo pobierać od klientów kary z tytułu przekroczenia uzgodnionego limitu debetu na koncie - donoszą brytyjskie media. W zależności od banku opłata za przekroczenie stanu konta wynosi 30-40 funtów.
Dla banków oznacza to roczny przychód w wysokości 2,6 mld funtów.
Zdaniem lobby chroniącego interesy konsumenta "Which?" opłata jest drakońska i nie ma uzasadnienia w faktycznych administracyjnych kosztach ponoszonych przez banki. Obok jednorazowej opłaty za przekroczenie limitu debetu na koncie banki naliczają też wysokie karne odsetki.
- Jest to dotkliwy cios dla milionów ludzi, którzy liczyli na to, że w wyniku orzeczenia odzyskają pieniądze pobrane im z tytułu opłat bankowych - powiedział dyrektor "Which?" Peter Vicary-Smith.
Według brytyjskich mediów orzeczenie sądu to dobra wiadomość dla osób, którym udaje się zmieścić w posiadanym limicie. Przed orzeczeniem wyrażano obawy, iż banki w razie przegranej w Sądzie Najwyższym zechcą sobie powetować stratę, wprowadzając opłaty za korzystanie z bankomatów. Ta usługa w W. Brytanii jest bezpłatna, z nielicznymi wyjątkami (gdy klient pobiera pieniądze w bankomacie konkurencyjnej sieci bankowej).
Sprawa dotycząca kar za przekroczenie limitu na koncie toczyła się sądami różnych instancji ponad dwa lata. Zarówno sąd pierwszej instancji, jak i odwoławczy orzekły przeciwko bankom. W sprawie zaangażowany był także urząd ds. rzetelnych praktyk w handlu (Office of Fair Trading).
Niewykluczone, że sprawę opłat za przeciągnięcie konta powyżej przyznanego przez bank limitu ureguluje rząd ustawowo. Odpowiedni zapis może się znaleźć w przygotowywanej w obecnej sesji parlamentarnej ustawie o usługach finansowych.