Banki oczekują w IV kw. '12 zaostrzenia polityki kredytowej - NBP

05.11. Warszawa (PAP) - Banki oczekują w IV kwartale nieznacznego zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów konsumenckich oraz zaostrzenia...

05.11.2012 | aktual.: 05.11.2012 10:23

05.11. Warszawa (PAP) - Banki oczekują w IV kwartale nieznacznego zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów konsumenckich oraz zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych - wynika z ankiety NBP "Sytuacja na rynku kredytowym - IV kwartał 2012 roku".

Podsumowanie wyników ankiety:

KREDYTY DLA PRZEDSIĘBIORSTW

- Polityka kredytowa: zaostrzenie, w szczególności w segmencie MSP, wszystkich warunków, przede wszystkim w zakresie marż i wymaganych zabezpieczeń.

- Popyt na kredyt: nieznaczny spadek popytu, najsilniejszy w przypadku kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw.

- Oczekiwania na IV kwartał 2012 r.: nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej we wszystkich segmentach kredytów dla przedsiębiorstw; nieznaczny wzrost popytu na kredyty długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw.

KREDYTY MIESZKANIOWE

- Polityka kredytowa: zaostrzenie kryteriów; podwyższenie marż.

- Popyt na kredyt: nieznaczny spadek w ujęciu netto, duże zróżnicowanie odpowiedzi.

- Oczekiwania na IV kwartał 2012 r.: zaostrzenie polityki kredytowej i wzrost popytu na kredyty.

KREDYTY KONSUMPCYJNE

- Polityka kredytowa: nieznaczne zaostrzenie w ujęciu netto, większość banków nie dokonała zmian polityki kredytowej; nieznaczne podwyższenie marż i obniżenie kosztów pozaodsetkowych.

- Popyt na kredyt: nieznaczny spadek popytu na kredyty.

- Oczekiwania na IV kwartał 2012 r.: nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej i wzrost popytu na kredyty.

Ankieta została przeprowadzona na przełomie września i października 2012 r. wśród 29 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 82 proc.(PAP)

seb/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansebankigiełda
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)