Trwa ładowanie...
dilsc1x
dilsc1x

Banki spodziewają się w II kw. dalszego zaostrzenia polityki kredytowej

W II kwartale banki spodziewają się zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorców, kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych - wynika z badań NBP "Sytuacja na rynku kredytowym".
Share
dilsc1x

W segmencie kredytów dla przedsiębiorstw spodziewany jest niewielki wzrost popytu na kredyty krótkoterminowe i dalszy spadek popytu na kredyty długoterminowe.

W II kwartale banki oczekują pogłębienia się spadku popytu na kredyty hipoteczne oraz stabilizację popytu na kredyty konsumpcyjne.

Z badań NBP wynika, że w I kwartale 2009 r. ponad 50 proc. banków zaostrzyło kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorców, a ponad 80 proc. banków podniosło marże kredytowe.

dilsc1x

W segmencie kredytów mieszkaniowych około połowa banków zaostrzyła kryteria ich udzielania i podniosła marże, a 35 proc. ograniczyło maksymalny poziom LTV. Kolejne cztery banki wycofały z oferty kredyty walutowe.

W kredytach konsumpcyjnych około jedna czwarta banków podniosła marże kredytowe, a jedna trzecia - pozaodsetkowe koszty kredytu.

Ankieta została przeprowadzona na przełomie marca i kwietnia 2009 r. wśród 30 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 84 proc.

dilsc1x

Podziel się opinią

Share
dilsc1x
dilsc1x