Banki spółdzielcze zadebiutowały na rynku Catalyst

Obligacje Banku Polskiej Spółdzielczości oraz czterech banków zrzeszonych zadebiutowały w środę na rynku papierów dłużnych Catalyst. Po raz pierwszy w historii rynku kapitałowego obligacje banków spółdzielczych znalazły się w publicznym obrocie.

28.07.2010 18:15

Wśród banków zrzeszonych znalazły się: Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej, Orzesko-Knurowski Bank Spółdzielczy w Knurowie, Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku oraz Spółdzielczy Bank Rozwoju w Szepietowie.

BPS wraz z czterema bankami spółdzielczymi wyemitowały papiery dłużne o łącznej wartości 119 mln zł - poinformował w komunikacie Bank Polskiej Spółdzielczości.

Według szacunków GUS, na koniec drugiego kwartału 2010 r. na krajowym rynku działało ponad 11 tys. 700 aktywnych podmiotów z sektora spółdzielczości, w tym 576 banków spółdzielczych (z czego 359 zrzeszonych jest w Grupie BPS).

"Nawet jeśli tylko niewielka część tych podmiotów zdecyduje się pójść w ślady pionierskich banków, sektor obligacji spółdzielczych ma szansę stać się najliczniejszym reprezentantem na Catalyst. Już w tej chwili emisją papierów dłużnych zainteresowanych jest kolejnych kilkanaście podmiotów" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes Domu Maklerskiego BPS Jan Kuźma.

Obecnie na rynku Catalyst notowanych jest 57 serii obligacji - wyemitowanych przez 39 korporacje i 18 samorządy oraz obligacje Skarbu Państwa stanowiące najliczniejszy segment rynku Catalyst.

Pod koniec września ub.r. wystartował na warszawskim parkiecie Catalyst jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej zorganizowany rynek papierów dłużnych. Inwestorzy mogą handlować tam m.in. obligacjami gmin, powiatów i spółek. Dla firm i samorządów Catalyst oznacza możliwość pozyskania finansowania innego niż kredyt i pokazania się na rynku publicznym.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)