Banki w środkowo-wsch. Europie jeszcze nie wyszły na prostą - Capital Economics (opinia)

14.01. Londyn (PAP/int.) - Banki w środkowo-wschodniej Europie nie wyszły jeszcze na prostą, a perspektywy dla sektora usług finansowych w krajach, których gospodarki...

14.01. Londyn (PAP/int.) - Banki w środkowo-wschodniej Europie nie wyszły jeszcze na prostą, a perspektywy dla sektora usług finansowych w krajach, których gospodarki prawdopodobnie pozostaną nadal w recesji w tym roku, są niepokojące - oceniają analitycy Capital Economics.

"Finansowanie pozostaje słabe na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i krajach nadbałtyckich: na Łotwie, Litwie i w Estonii" - uważa Neil Shearing, starszy ekonomista ds. rynków wschodzących w Capital Economics.

"Warunki kredytowe w najlepszym wypadku prawdopodobnie pozostaną mocno zaostrzone, bo jeszcze nie udało się zlikwidować skutków zbytniego poluzowania z minionej dekady" - napisał w raporcie dla klientów Shearing.

Dodał, że gospodarki 6 krajów w regionie nadal będą się kurczyć w 2010 r., drugi rok z rzędu, co ograniczy popyt na kredyty konsumenckie i hipoteczne.

Shearing ocenił, że kolejne poważne pogorszenie globalnego otoczenia finansowego mogłoby wywołać nową falę problemów banków.

Capital Economics szacuje, że Łotwa, Estonia, Rumunia i Bułgaria mają największy w regionie odsetek trudnych do odzyskania kredytów, odpowiednio 14,5 proc., 12,0 proc., 11,2 proc. i 10,1 proc. Na Węgrzech jest to 9,5 proc., a na Litwie 8,2 proc.

Kredyty w zagranicznej walucie stanowią 91 proc. ogólnej liczby kredytów na Łotwie, 87,1 proc. w Estonii i 71,8 proc. na Litwie - wynika z danych CE.(PAP)

aj/ gor/

Źródło artykułu:PAP
usługibankigiełda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)