Trwa ładowanie...

Banki zaczęły sobie pożyczać pieniądze na krótki okres

Na rynku międzybankowym banki zaczęły sobie
pożyczać pieniądze na krótki okres - do miesiąca. Pożyczki na
dłuższe terminy udzielane są nadal bardzo rzadko - powiedział PAP
dyrektor departamentu skarbu Polbank EFG Paweł Wołczyński.

Banki zaczęły sobie pożyczać pieniądze na krótki okresŹródło: AFP
d29z1ul
d29z1ul

Na rynku międzybankowym banki zaczęły sobie pożyczać pieniądze na krótki okres - do miesiąca. Pożyczki na dłuższe terminy udzielane są nadal bardzo rzadko - powiedział PAP dyrektor departamentu skarbu Polbank EFG Paweł Wołczyński.

Wołczyński podkreślił, że sytuacja na rynku międzybankowym w dalszym ciągu jest trudna. Banki są bardzo ostrożne, jeżeli chodzi o udzielanie sobie pożyczek.

_ Dlatego należy bardzo pozytywnie ocenić większą niż do tej pory gotowość banków do pożyczania sobie pieniędzy na krótsze terminy _- ocenił Wołczyński.

Ożywienie na rynku międzybankowym może mieć pozytywny wpływ na udzielanie przez banki kredytów dla klientów indywidualnych i dla firm.

d29z1ul

Wołczyński ocenił, że do rozwoju akcji kredytowej może się również przyczynić niedawna decyzja NBP o wykupieniu przed terminem od banków obligacji dziesięcioletnich. Dzięki temu do banków trafi około 8 mld zł.

Nie ma jednak pewności, że banki przeznaczą większość uzyskanych środków na udzielanie kredytów.

_ Niewykluczone, że za część tych pieniędzy niektóre banki będą wolały kupić obligacje skarbu państwa _ - powiedział Wołczyński.

Jego zdaniem, celowe jest wprowadzanie kolejnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji na rynku międzybankowym oraz ożywić możliwość zaciągania kredytów przez klientów.

Wołczyński podkreślił, że wiele banków ma papiery komercyjne emitowane np. przez firmy lub samorządy.

_ Dobre efekty mogłoby przynieść wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego bankom uzyskiwanie pieniędzy z NBP na kredyty pod zastaw papierów komercyjnych _- ocenił Wołczyński.

d29z1ul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29z1ul