Trwa ładowanie...
wykop
26-02-2014 16:08

Bankier.pl i Wykop.pl na sprzedaż?

Grupa Allegro chce sprzedać dwa serwisy internetowe. Z nieoficjalnych informacji WP.PL wynika, że pod młotek mogą pójść Wykop.pl oraz Bankier.pl. Grupa nie komentuje tych informacji.

Bankier.pl i Wykop.pl na sprzedaż?Źródło: strona Bankier.pl
d3s9wcq
d3s9wcq

Właściciel serwisów Allegro.pl, Tablica.pl a także komunikatora GG chce skoncentrować się na usługach internetowych, a nie kontencie. Dlatego zamierza w najbliższym czasie pozbyć się największych swoich portali. Na sprzedaż jest wystawiony Bankier.pl, czyli serwis ekonomiczny oraz społecznościowy Wykop.pl.

- Nie mogę w żaden sposób odnieść się do tych plotek. Nie komentujemy publicznie ani naszej strategii, ani planów biznesowych. Jeśli jakieś decyzje w tym zakresie zostaną podjęte, to poinformujemy o nich rynek w odpowiednim momencie - mówi Paweł Klimiuk, rzecznik prasowy Grupy Allegro.

Nasze informacje pochodzą z pewnego źródła zbliżonego do Grupy Allegro.
- Cena za Bankiera to około 20 mln zł. Nie jest to duża kwota, ale serwis w ostatnim czasie był pod kreską - powiedział WP.PL informator.

d3s9wcq

Bankier.pl powstał w 2000 roku we Wrocławiu, a pieniądze na niego wyłożył fundusz venture Capital MCI Management. W 2006 roku serwis zadebiutował na warszawskiej giełdzie. Pieniądze z IPO pozwoliły na zakup kilku mniejszych portali specjalistycznych (Pit.pl, Vat.pl i prnews.pl).

Grupa Allegro kupiła portal w 2009 roku za ok. 63 mln zł. Wówczas serwis był jeszcze rentowny. W 2008 roku miał nawet ok. 2 mln zł zysku. Rok później była to już niewielka strata wynosząca 80 tys. zł. W 2010 roku Grupa Allegro odkupiła pozostałe akcje i wycofała Bankier.pl z warszawskiej giełdy.

Według informatora WP.PL obecnie serwis przynosi straty. W zeszłym roku miało to być kilkaset tysięcy złotych na minusie. Dlatego Grupa Allegro chce się tego pobocznego interesu pozbyć i sprzedaje go po kosztach. Obecnie większość zysków Bankier.pl generuje program afiliacyjny, w którym sprzedawane są kredyty gotówkowe, samochodowe czy lokaty.

Jednocześnie na sprzedaż wystawiono też ich drugi znany serwis Wykop.pl. Cena to kilka milionów złotych. Co ciekawe - Wykop.pl w strukturze Grupy Allegro jest dopiero od dwóch lat. Nie udało nam się dowiedzieć, czy Wykop i Bankier będą sprzedawane razem czy osobno. Ponieważ serwisy mają zupełnie innych użytkowników oraz inny model biznesowy, można podejrzewać, że raczej będzie to dwóch inwestorów.

d3s9wcq

To kolejne zmiany w Grupie Allegro. Kilka dni temu serwis biztok.pl poinformował, że z firmy odchodzi Tomasz Drożdżyński, szef serwisów ogłoszeniowych w Allegro, który wcześniej kierował Wykopem.

Jednocześnie coraz głośniej o końcu innego serwisu z Grupy Allegro. Do rebrandingu podobno szykuje się Tablica.pl. Właściciel Grupy chce zmienić jego nazwę na OLX. To globalna marka Naspersa.

Porządki w jednej z największych firm w polskim internecie zaczęły się już w październiku. Wówczas sprzedano serwis mojeauto.pl. Nabywcą było wydawnictwo Motor-Presse Polska, który w portfolio ma m.in. magazyny: "Auto Motor i Sport", "Motocykl", "Men's Health", "Women's Health" czy "Runner's World". Kwoty transakcji nie ujawniono.

Z najnowszych danych Megapanel wynika, że Grupa Allegro jest drugą siłą w polskiej sieci. W grudniu miała 16,14 mln użytkowników i przed nią było tylko Google. Bankier.pl miał pod koniec roku 1,9 mln użytkowników i 33,6 mln odsłon. Dawało mu to szóste miejsce w kategorii Biznes, finanse, prawo.

d3s9wcq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s9wcq