Trwa ładowanie...

Bankierzy centralni uspokoili rynek po niepokojach z Włoch

Powoli wyjaśnia się sytuacja po wyborach we Włoszech. Sprzedała się kolejna transza włoskich obligacji, jednakże rentowności rosną. Bankierzy centralni potwierdzają luźną politykę, co uspokaja rynki.

Bankierzy centralni uspokoili rynek po niepokojach z WłochŹródło: internetowykantor.pl
d38swyz
d38swyz

Sytuacja we Włoszech zaczyna się wyjaśniać. Rynki powoli godzą się z perspektywą powtórnych wyborów. Pamiętając, jak zakończyły się ponowne wybory w Grecji i jak bardzo irracjonalne okazały się obawy, inwestorzy podchodzą do obecnej sytuacji znacznie spokojniej. W Italii, podobnie jak w Grecji, ordynacja wyborcza ma kilka ciekawych mechanizmów znacznie ułatwiających rozwiązywanie patów wyborczych.

Funkcjonuje tu tzw. premia większościowa, pozwalająca zwycięskiej formacji utworzyć rząd. Niestety jej działanie w przypadku izby wyższej nie jest tak znaczne jak w przypadku parlamentu, co z pewnością nie pozwoli nam zapomnieć jeszcze jakiś czas o Włochach. Strach pomyśleć co w przypadku takiego impasu działoby się w Polsce.

Rentowność włoskich obligacji na wczorajszej aukcji co prawda znowu wzrosła i sięga już na rynku wtórnym 4,90%, jednakże nie są to jeszcze poziomy zagrażające stabilności obsługi długu. Korzystną informacją jest natomiast zwiększony popyt na te papiery. Świadczy on o tym, że inwestorzy wierzą w przyszłość tego kraju i są skłonni dalej kredytować ten kraj, tyle że z większą premią.

Co ciekawe na rynku walutowym nie ma śladu po panice towarzyszącej nieudanym wyborom z Grecji sprzed niemal roku. Owszem nie ma teraz mowy o wyjściu Włoch ze Strefy Euro, aczkolwiek o ile zrzutka na ratowanie Grecji była w zasięgu europejskich portfeli, to w przypadku 60-milionowego narodu będzie to znacznie większy problem.

d38swyz

Na stabilność na rynkach walutowych mieli wpływ oczywiście bankierzy centralni. Zarówno Ben Bernanke na spotkaniu w Izbie Reprezentantów, jak i Mario Draghi przemawiając w Monachium, potwierdzili gotowość do utrzymania polityki taniego pieniądza. A to zawsze poprawia nastroje na rynkach.

O godzinie 8:00 opublikowano dane o stopie bezrobocia w Niemczech. Poziom 5,30% jest dokładnie taki sam jak w zeszłym miesiącu i równy oczekiwaniom. W dniu dzisiejszym poznamy jeszcze o godzinie 11:00 dane o inflacji konsumenckiej w UE, analitycy spodziewają się spadku z 2,2% do poniżej 2%. Natomiast o godzinie 14:30 zostanie podana liczba nowozarejstrowanych bezrobotnych w USA.

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 24.01.2013 do 28.02.2013

d38swyz

Na parze EUR/PLN po umocnieniu z poniedziałku i wtorku kurs ponownie spada. Zatrzymać spadek może minimum tego miesiąca na poziomie 4,1400. W przypadku ruchu w górę najbliższym oporem jest poziom 4.1650 gdzie spotykają się 38,2% zniesienie Fibonacciego i krótkookresowa linia oporu.

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 24.01.2013 do 28.02.2013

Obecnie kurs CHF/PLN porusza się w dość szerokim kanale o delikatnym nachyleniu wzrostowym. W ostatnim czasie kurs kilkukrotnie atakował lokalny szczyt wyznaczony na 100% zniesienie Fibonacciego, lecz go nie przełamał, a poziom ten - 3,4275 - jest obecnie oporem technicznym dla dalszego umacniania się franka. Wsparcie techniczne znajduje się w okolicy 3.3650 gdzie znajduje się zarówno 23,6% zniesienie Fibonacciego i linia wsparcia trendu wzrostowego.

d38swyz

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 24.01.2013 do 28.02.2013

Kurs USD/PLN porusza się w wyraźnym trendzie wzrostowym i wyznacza lokalne szczyty. Po silnym wzroście osiągnął poziom 3,1900 i zawrócił. Gdyby ruch w dół był kontynuowany to najbliższym technicznym wsparciem są okolice 3,3150 gdzie spotykają się 61,8% zniesienie Fibonacciego i linia wsparcia trendu wzrostowego. W przypadku ruchu w górę oporem technicznym jest górne ograniczenie formacji na poziomie 3,2000.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 25.01.2013 do 28.02.2013

d38swyz

Kurs GBP/PLN ustalił w poniedziałek lokalne minimum i tak jak pozostałe waluty pod wpływem informacji o pacie politycznym we Włoszech silnie odbił do góry. Wzrost został zatrzymany przez spadkową linię trendu. Pomimo kilku prób jej przełamania kurs pozostawał cały czas w kanale spadkowym. Obecnie technicznym wsparciem jest poziom 4,710 czyli wielomiesięczne minimum kursowe, a oporem poziom 4,8350 czyli górne ograniczenie kanału.

Maciej Przygórzewski
dealer walutowy
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

d38swyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38swyz