Trwa ładowanie...
nbp

Banknot 200 zł po liftingu już wkrótce w obiegu

W połowie lutego NBP zacznie wprowadzać do obiegu banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Projekt graficzny nie zmienił się, ale użycie bardzo zaawansowanych technologicznie zabezpieczeń spowodowało, że różnice widać gołym okiem.

Share
Banknot 200 zł po liftingu już wkrótce w obiegu
Fot: NBP
d435chh

W połowie lutego NBP zacznie wprowadzać do obiegu banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Projekt graficzny nie zmienił się, ale użycie bardzo zaawansowanych technologicznie zabezpieczeń spowodowało, że różnice widać gołym okiem. **

Na nowej dwusetce znajdziemy między innymi nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej. Oznacza to, że jej fragmenty płynnie zmieniają kolor ze złotego na zielony, a wzór szachownicy "porusza się" w obu płaszczyznach. Na przodzie kolor zmienia też królewski symbol, a z tyłu złoty ornament.

Podobnie jak w przypadku niższych nominałów, inny jest też znak wodny. Obecnie oprócz wizerunku władcy, podczas oglądania pod światło, widoczne jest także oznaczenie nominału.

d435chh

Nowością są też dodatkowe ułatwienia dla niewidomych i niedowidzących. Teraz dużo łatwiej rozpoznają oni ten nominał za sprawą 10 ukośnych pasków umieszczonych wzdłuż krótszych krawędzi banknotu. Zmodyfikowano też wzór w lewym dolnym rogu, trójkąt z drobnych kółek, który symbolizuje 200 zł, jest teraz bardziej wyczuwalny w dotyku.

Banknoty o niższych nominałach z tymi nowinkami zabezpieczeniowymi wypełniają nasze portfele już od kwietnia 2014 r. Stanowią obecnie już ponad 30 proc. wszystkich banknotów w obiegu o nominałach 50 i 100 złotych i prawie 60 proc. niższych nominałów. Tym samym NBP powoli zbliża się do końca programu modernizacji banknotów.

Nowe zabezpieczenia mogą jeszcze bardziej poprawić dobre statystyki. Poziom fałszerstw pieniędzy w naszym kraju jest bardzo niski. Szacuje się, że na milion banknotów zaledwie 6-7 jest podrobionych.

Jedyną planowaną nowością od NBP będzie banknot o nominale 500 zł, który trafi do obiegu najwcześniej w 2017 r. Jednak nie od razu będziemy mogli go wyciągnąć z bankomatów. Głównym celem wprowadzenia nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP. Na nowym banknocie znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego.

d435chh

Podziel się opinią

Share
d435chh
d435chh