Trwa ładowanie...
d1gd3zp
09-11-2016 12:44

Barometr koniunktury IRG SGH spadł o 5,3 pkt kw/kw do -9,4 pkt w IV kwartale

Warszawa, 09.10.2016 (ISBnews) - Barometr koniunktury gospodarczej IRG SGH spadł o 5,3 pkt kw/kw i wyniósł -9,4 pkt w IV kw. 2016 r., zaś w ujęciu rocznym spadł o 1,3 pkt, poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).

d1gd3zp
d1gd3zp

"Wartość barometru jest ujemna. To oznacza, że przeważają negatywne nastroje w badanych obszarach. Koniec roku i początek następnego roku następuje naturalne spowolnienie w gospodarce. Znacznie bardziej martwi nas spadek barometru rok do roku" - powiedziała dyrektor Instytutu Elżbieta Adamowicz podczas konferencji prasowej.

Jej zdaniem, oczekiwania co do kolejnych kwartałów są również pesymistyczne.

"We wszystkich badanych obszarach przeważają pesymistyczne nastroje. To, co miało największy wpływ na spadek barometru w IV kwartale to takie obszary jak: banki, budownictwo, przemysł i handel" - dodała Adamowicz.

Wskazała, że biorąc pod uwagę koniunkturę w przemyśle, to od wielu kwartałów nie ma znaczących spadków ani wzrostów. "Na razie dryfujemy i trudno ocenić w jakim konkretnym kierunku może nastąpić zmiana" - powiedziała Adamowicz.

d1gd3zp

Według niej, to, co należy pozytywnie ocenić, to wzrost w ujęciu kwartalnym wskaźnika koniunktury w przemyśle, w grupie dobra inwestycyjne, trwałe dobra konsumpcyjne i nietrwałe dobra konsumpcyjne.

"W sytuacji, kiedy gospodarka dryfuje to kondycja gospodarstw domowych od trzech lat pnie się do góry. Nadal jednak jesteśmy wciąż na ujemnych poziomach" - dodała Adamowicz.

Z badania wynika również, że koniunktura w budownictwie wciąż jest negatywna, a oczekiwania co do przyszłości są bardzo pesymistyczne.

Wskazała, że w skali roku największy spadek wskaźnika nastąpił w segmencie bankowym. "W większości obszarów notujemy niewielkie wzrosty, ale nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć, że coś się na pewno poprawi. Raczej ta fala pesymizmu będzie się pogarszała" - dodała dyrektor.

Adamowicz podkreśliła, że wśród barier działalności gospodarczej w wymienianych w przemyśle coraz częściej firmy narzekają na brak wykwalifikowanych pracowników.

(ISBnews)

d1gd3zp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gd3zp