Trwa ładowanie...
d2ejxq7

Barometr Nastrojów Konsumenckich GFK spadł w I o 0,5 pkt. do -21,3 pkt. - GFK Polonia

...

d2ejxq7
d2ejxq7

04.02. Warszawa (PAP) - Barometr Nastrojów Konsumenckich GFK spadł w I o 0,5 pkt. do -21,3 pkt. - wynika z badania instytutu GfK.

"W styczniu wartość Barometru Nastrojów Konsumenckich GfK spadła w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,5 punktu. Obecnie wynosi minus 21,3 punktu. Biorąc pod uwagę poszczególne wskaźniki wchodzące w skład barometru, na przestrzeni ostatniego miesiąca pogorszyły się oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz oceny możliwości oszczędzania, natomiast wzrosły oczekiwania co do pozytywnych zmian w sytuacji ekonomicznej kraju oraz pozytywnych zmian na rynku pracy" - napisano w raporcie z badań.

Poniżej składowe:

Przyszła sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych.

d2ejxq7

"W styczniu pogorszyły się oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Spadek wyniósł 1 punkt, a wskaźnik ocen osiągną poziom minus 7 punktów. Oznacza to powrót do sytuacji z przełomu trzeciego i czwartego kwartału 2013 roku. Obserwowana jest kontynuacja trendu spadkowego w ocenach konsumentów w odniesieniu do prognozowanej przyszłej sytuacji ekonomicznej ich gospodarstwa domowego. Utrzymanie się podobnej tendencji i brak widocznej poprawy w kolejnych miesiącach może skutkować dalszą obniżoną aktywnością konsumentów na rynku i w perspektywie nadal negatywnie wpływać na podstawowe wskaźniki gospodarcze kraju".

Przyszła sytuacja gospodarcza kraju.

"Wartość składowej barometru GfK dotyczącej ocen przyszłej sytuacji gospodarczej kraju wzrosła w styczniu o 2 punkty i wynosi obecnie minus 13 punktów. Styczniowy wynik jest kontynuacją tendencji wzrostowej zapoczątkowanej w październiku ubiegłego roku. Jednocześnie jest to najwyższa wartość, jaką składowa ta osiągnęła od lipca 2010 roku".

Przyszła sytuacja na rynku pracy.

d2ejxq7

"Konsumenci lepiej oceniają prognozy rozwoju sytuacji na rynku pracy. Wskaźnik ilustrujący tą składową barometru GfK wzrósł w styczniu o 1 punkt i wynosi obecnie minus 28 punktów, co oznacza powtórzenie wyniku z marca 2012 roku, a tym samym najlepszy rezultat na przestrzeni ostatnich 22 miesięcy".

Możliwości oszczędzania.

"Wzorem lat ubiegłych, w pierwszym kwartale roku respondenci wykazują niższą skłonność do oszczędzania, co jest już zjawiskiem o wyraźnie sezonowym charakterze. W styczniowym pomiarze wskaźnik przedstawiający skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania spadł o 4 punkty i wynosi obecnie minus 37 punktów".(PAP)

map/ ana/

d2ejxq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ejxq7