Trwa ładowanie...
d4bg840

BBN ws. nadawania Gwiazd Iraku i Gwiazd Afganistanu (komunikat)

...

Share
d4bg840

24.09. Warszawa - BBN informuje:

W nawiązaniu do dzisiejszej publikacji red. Edyty Żemły "Armia ma problem z gwiazdami" (Rzeczpospolita, nr 224) informuję, iż szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło już kilkakrotnie zwracał się do Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha w sprawie przyspieszenia procedur związanych z wnioskowaniem o nadawanie Gwiazd Iraku oraz Gwiazd Afganistanu. Ostatnio pisemnie w dn. 7 września br.

W ocenie szefa BBN procedury wnioskowania o nadanie odznaczeń pamiątkowych - Gwiazd Iraku oraz Gwiazd Afganistanu trwają stanowczo za długo. Ponadto - w lutym, maju i wrześniu - pisma do szefa MON skierował także szef Kancelarii Prezydenta RP.

d4bg840

Z informacji uzyskanych w MON wynika, iż odznaczenia takie można nadać 24 216 żołnierzom i pracownikom wojska (15 852 za udział w misji w Iraku oraz 8 364 w Afganistanie).

Niepokojący jest fakt, że dotychczas do Kancelarii Prezydenta RP wpłynęło zaledwie 10 proc. wniosków - ok. 1 800 o nadanie Gwiazd Iraku oraz ok. 630 Gwiazd Afganistanu.

Ponieważ zgodnie z przepisami, procedury nadawania tych odznaczeń należy zakończyć do 31 grudnia 2010 r., istnieje poważne zagrożenie, że większość uczestników misji nie otrzyma pamiątkowych Gwiazd, choć ma do nich prawo.

Informuję jednocześnie, że procedury nadawania odznaczeń wynikają z przepisów ustawy o orderach i odznaczeniach, a nie - jak wynika z wypowiedzi rzecznika prasowego MON zawartej w ww. publikacji - z wewnętrznych ustaleń Kancelarii Prezydenta RP.


Gwiazdy Iraku oraz Gwiazdy Afganistanu ustanowiono w 2007 r. przez Prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych Lecha Kaczyńskiego. Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, przyznawane są od 1 stycznia 2008 r.

d4bg840

Mają charakter pamiątkowy, nadaje się je żołnierzom, policjantom, funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i Straży Pożarnej oraz osobom cywilnym, za co najmniej jeden dzień nienagannej służby rozpoczętej w ramach kontyngentu lub operacji wojskowej na danym terytorium.

Rzecznik prasowy

Jarosław Rybak

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d4bg840

Podziel się opinią

Share
d4bg840
d4bg840