Trwa ładowanie...

Będą 2 mld zł dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Rząd dopisał rekompensatę do budżetu

Rządowy projekt ustawy budżetowej na rok 2023 r. uległ modyfikacji na ostatniej prostej przed wpłynięciem do Sejmu. Pojawił się w nim zapis gwarantujący niemal 2 mld zł dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia w ramach rekompensaty. W pierwotnej wersji dokumentu, który poznaliśmy pod koniec sierpnia, nie było mowy o rekompensacie.

2 mld zł trafią do TVP i Polskiego Radia w ramach rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu2 mld zł trafią do TVP i Polskiego Radia w ramach rekompensaty za utracone wpływy z abonamentuŹródło: Adobe Stock
deki2qh
deki2qh

Na modyfikację ustawy budżetowej zwrócił uwagę portal wirtualnemedia.pl. Zgodnie z jego założeniami Telewizja Polska, Polskie Radio oraz regionalne rozgłośnie mogą liczyć łącznie na 1,995 mld zł tytułem rekompensat za utracone wpływy z abonamentu RTV. To taka sama kwota jak w ostatnich latach.

Rekompensaty trafią do publicznych mediów w postaci skarbowych papierów wartościowych, a zostaną im przekazane na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Zaktualizowany projekt ustawy budżetowej na 2023 r. widnieje już na stronach sejmowych.

Pierwotnie rekompensat nie było

W pierwotnym projekcie ustawy budżetowej, który poznaliśmy pod koniec sierpnia, o rekompensatach dla TVP i Polskiego Radia nie było mowy. Było to o tyle zaskakujące, że Prawo i Sprawiedliwość od trzech lat regularnie przeznacza dodatkowe fundusze dla mediów publicznych, gdyż - jak tłumaczy to partia - to dla nich rekompensata za wszystkie osoby niepłacące abonamentu RTV.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Duże zagrożenie dla Polski. "Ten proces już trwa"

Politycy w nieoficjalnych rozmowach jednak przekonywali, że to prawdopodobnie niedopatrzenie, a sytuacja się zmieni, jak tylko zainterweniuje Jacek Kurski. Okazało się jednak, że to była tylko przygrywka do odwołania polityka ze stanowiska prezesa Telewizji Publicznej, co nastąpiło na początku września.

Cała akcja była przygotowana w głębokiej tajemnicy. Myślę, że przede wszystkim w tajemnicy przed Kurskim - mówił w rozmowie z money.pl Juliusz Braun, były prezes TVP i były członek Rady Mediów Narodowych.

- W projekcie ustawy budżetowej nie ma wpisanej rekompensaty dla mediów publicznych. Wszyscy mówili, że Kurski tupnie nogą i ona zaraz się pojawi. Okazuje się, że jednak nie ma Kurskiego, wobec tego ktoś, kto przyjdzie na jego miejsce - czy to będzie pan Matyszkowicz (nowy prezes TVP - przyp. red), czy ktoś nowy - dostanie z PiS-u twardą umowę do podpisania, a może nawet cyrograf - dodał Juliusz Braun.

deki2qh

Czym jest abonament RTV?

Abonament RTV jest pewną formą daniny publicznej. Zgodnie z polskim prawem abonament RTV musi płacić każdy posiadacz radioodbiornika lub telewizora, nawet jeśli korzysta z telewizji kablowej albo satelitarnej. Obecne stawki wynoszą: 7,50 zł miesięcznie za radio lub 24,50 zł miesięcznie za telewizor.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
deki2qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deki2qh