Trwa ładowanie...
28-09-2016 14:42

Będą zmiany w refundacji leków i szczepionek

Będą zmiany w refundacji leków na choroby ultrarzadkie oraz szczepionek kupowanych w aptekach. Listy mają zmieniać się rzadziej - co trzy miesiące. Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej jest obecnie w konsultacjach społecznych.

Będą zmiany w refundacji leków i szczepionekŹródło: Fotolia
d2vlkrf
d2vlkrf

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda podkreśla, że leki na choroby ultrarzadkie potrzebują innych warunków do spełnienia podczas kwalifikacji do refundacji. Dotychczasowych kryteriów leki te nie spełniają, bo są stosowane u bardzo wąskiej grupy pacjentów. Dlatego zamiast analizy ekonomicznej i odnoszenia jej do progu opłacalności będzie wymagane szczegółowe uzasadnienie ceny.

"Na listy refundacyjne będą mogły trafić szczepionki" - informuje wiceminister. Obecnie szczepionki z tzw. kalendarza szczepień są w pełni refundowane, ale tzw. zalecane, kupowane w aptekach są w stu procentach płatne. W opinii wiceministra, na listach mogłoby znaleźć się wiele szczepionek poliwalentnych czy skojarzonych. Wówczas byłyby tylko częściowo odpłatne lub kupowane na ryczałt.

Wiceminister zaznaczył, że nie będzie przymusu prawnego do ich stosowania, natomiast zachętą byłaby częściowa refundacja.

Projekt zakłada, że podczas negocjacji cenowych w sprawie refundacji będzie brany pod uwagę wpływ danej firmy farmaceutycznej na rozwój polskiej gospodarki. Opinię będzie wydawał właściwy minister do spraw gospodarczych.

d2vlkrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vlkrf