Będzie jeszcze drożej? Susza niszczy plony cebuli

Susza niszczy plony cebuli
Susza niszczy plony cebuli
Źródło zdjęć: © money.pl | Rafał Parczewski
oprac. MZUG

31.07.2023 11:17, aktual.: 31.07.2023 11:29

Cebula to jeden z tych produktów, które na przestrzeni roku podrożały najbardziej. Wiele wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek cen. Jak podaje portal sadyogrody.pl, susza niszczy plony cebuli.

Jak informuje portal sadyogrody.pl, najlepsze plony uzyskano z cebuli ozimej, a susza nie wyrządziła większych szkód. Problemem natomiast było usuwanie chwastów, które trzeba wykonywać ręcznie. Trudności ze znalezieniem pracowników sprawiły, że w niektórych miejscach chwasty wyrosły ponownie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Susza niszczy plony cebuli

Nieco gorzej poradziła sobie cebula dymka. Susza utrudniła rozrost korzeni, a co za tym idzie, cebula ma problem z pobieraniem wody i składników pokarmowych. Jak podaje serwis sadyogrody.pl, w Wielkopolsce oraz województwie kujawsko-pomorskim deszczownie do nawadniania muszą być uruchamiane codziennie.

Największe problemy mają gospodarstwa, które zdecydowały się na uprawę cebuli z siewu. Ze względu na ogromną suszę plony cebuli są niewielkie, a najgorsza sytuacja panuje w rejonach, gdzie nie ma deszczownic oraz systemu nawadniania — podaje portal. Z powodu braku opadów deszczu, cebula nie wykształciła odpowiedniego systemu korzeniowego. Wiele plantacji ma problemy z niedoborem wapnia oraz różnymi chorobami roślin.

Susza może ograniczyć plony cebuli, a to może przełożyć się na ceny w sklepach. Istnieje ryzyko, że cebula, ale także inne warzywa i zboża mogą jeszcze podrożeć.

Fatalne wieści również dla grzybiarzy

Problem dotyczy nie tylko gospodarzy, ponieważ, jak informują zbieracze grzybów, ze względu na niewielkie opady sezon na m.in. kurki można uznać za stracony.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (30)
Zobacz także