Trwa ładowanie...
d4huv9y

Będzie mniej pieniędzy na 500+. Oto, jak nie stracić świadczenia

Zostały zaledwie 3 dni na złożenie wniosku o 500+. Świadczenie nie jest bowiem wypłacane automatycznie, łatwo je stracić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mniejsze planowane wydatki, to skutek topniejącej liczby rodzin, które świadczenie będą otrzymywać.
Mniejsze planowane wydatki, to skutek topniejącej liczby rodzin, które świadczenie będą otrzymywać. (East News, Fot: Lukasz Piecyk/REPORTER)
d4huv9y

Aż o 3 mld zł mniej rząd przeznaczy na wypłaty 500+ w przyszłym roku. W budżecie państwa na ten cel zaplanowano 21,5 mld zł – pisze dziennik Fakt.

Mniejsze planowane wydatki, to skutek topniejącej liczby rodzin, które świadczenie będą otrzymywać. Wiele z nich je straci.

W pierwszej kolejności ci, którzy spóźnią się z wnioskiem. Aby nadal otrzymywać świadczenie 500+, trzeba złożyć ponownie wniosek. Zostało na to zaledwie 3 dni – przypomina dziennik. Świadczenie nie jest wypłacane automatycznie i co roku trzeba składać wniosek on-line, albo w urzędzie na kolejny okres.

d4huv9y

Zobacz: Wiceminister: pod koniec roku kolejne uszczelnienie programu 500+:

Jednak z programu wypada coraz więcej osób, którym poprawiła się sytuacja finansowa i czasem choć nieznacznie, przekraczają próg dochodowy upoważniający ich do pobierania świadczenia na pierwsze dziecko.

Kolejne rodziny tracą 500+ po kontrolach. Urzędnicy badający dokumenty rodzin, mogą nie tylko wstrzymać wypłaty, ale i nakazać ich zwrot jeśli wykażą, że było ono pobierane bez podstawnie. Na przykład: w między czasie udało się znaleźć pracę, która podniosła sytuację rodziny ponad próg na pierwsze dziecko, albo jedno z małżonków wyjechał i zarabia za granią.

d4huv9y

*Czytaj też:500+ przestało działać. Miliardy nie dają już więcej dzieci*

Jak wskazuje "Fakt", najwyższa kwota zwrotu na rodzinę to 18 tys. zł. Tylko w Krakowie rodziny musiały oddać 500+ na łączną kwotę 703 tys. zł, w Poznaniu 650 tys. a w Lublinie 570 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4huv9y

Podziel się opinią

Share

d4huv9y

d4huv9y