Trwa ładowanie...
d2nkglb
oecd
22-10-2008 11:43

Będzie nowa lista "rajów podatkowych"

Będzie nowa, czarna lista państw-rajów podatkowych.

d2nkglb
d2nkglb

Kraje uczestniczące w zorganizowanym w Paryżu spotkaniu poświęconym walce z tzw. rajami podatkowymi zażądały we wtorek od Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zaktualizowania do połowy 2009 roku "czarnej listy" takich rajów.

Berlin ocenił, że na miano raju podatkowego zasługuje m.in. Szwajcaria.

"Chcemy opracować czarną listę rajów podatkowych, oficjalną, podzielaną przez społeczność międzynarodową do końca wiosny lub lata 2009 roku" - powiedział francuski minister ds. budżetu Eric Woerth. "Zażądaliśmy od OECD uzupełnienia, zaktualizowania, całkowitego uporządkowania" spisu - dodał Woerth na konferencji prasowej.

Na sporządzonej przez OECD liście krajów niewspółpracujących znajdują się obecnie jedynie Andora, Liechtenstein i Monako.

W ciągu ostatnich lat wiele innych państw zostało z niej skreślonych po zobowiązaniu się do zapewnienia przejrzystości swoich systemów bankowych. Ponieważ jednak część z nich nie wywiązała się, OECD musi zweryfikować listę.

d2nkglb

Francuski minister dodał, że spotkanie w tej sprawie z inicjatywy niemieckiego ministra finansów Peera Steinbruecka odbędzie się w maju lub w czerwcu, przed szczytem G8 w Berlinie.

Woerth wymienił takie kraje i terytoria, jak Bahamy, Kajmany, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Samoa czy Singapur, na które trzeba wywierać presję w oczekiwaniu na powstanie listy.

Steinbrueck ocenił ze swej strony, że na wpisanie na czarną listę zasługuje Szwajcaria, której zarzucił, iż umożliwia obywatelom innych krajów unikanie płacenia podatków i nie współpracuje wystarczająco z w dziedzinie fiskalnej.

"Nie podważam suwerenności Szwajcarii i Liechtensteinu. To suwerenność Republiki Federalnej Niemiec jest narażona przez warunki stwarzane przez pewne kraje" - dodał.
Wtórował mu francuski minister, który zaznaczył, że "Szwajcaria uczyniła postęp, ale musimy posunąć się o wiele dalej".

d2nkglb

Mówiąc o rządowym planie wsparcia francuskich banków kwotą do 360 mld euro, Woerth zastrzegł, że każda instytucja, która skorzysta z pomocy, będzie musiała udowodnić całkowitą przejrzystość "w kwestii współpracy z rajami podatkowymi".

W paryskim spotkaniu uczestniczyły - poza Francją i Niemcami - W. Brytania, Belgia, Holandia, Norwegia, Szwecja, Dania, Irlandia, Australia, Finlandia, Islandia, Włochy, Japonia, Korea Płd., Meksyk, Hiszpania, a także sekretarz generalny OECD Angel Gurria.

d2nkglb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nkglb