Trwa ładowanie...

Będzie opłata za opakowania z plastiku? Resort środowiska wyjaśnia

Tak, jak za butelki szklane, będziemy płacić kaucje za opakowania z plastiku? Ministerstwo Środowiska dementuje doniesienia mediów. - Obecne przepisy nie przewidują obowiązkowego stosowania kaucji za opakowania po napojach, ale jednocześnie tego nie zabraniają - wyjaśnia w poniedziałek resort. MŚ nie pracuje też nad żadnym projektem dotyczącym kaucji.

Share
Będzie opłata za opakowania z plastiku? Resort środowiska wyjaśnia
Źródło: 123RF.COM
d48qqys

Idziesz do sklepu, bierzesz colę w puszce i płacisz... kaucję. Jeśli opakowanie zwrócisz, pieniądze odzyskasz. Jeśli nie przepadną. Tak już niedługo mogły wyglądać zakupy w Polsce.

Ministerstwo Środowiska rozważa wprowadzenie kaucji na opakowania po napojach. To kolejny pomysł na zmniejszenie ilości odpadów w obiegu - informowała poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Kaucje trzeba byłoby płacić za butelki czy puszki wykonane z plastiku, szkła czy nawet aluminium. Dziś do powtórnego przetworzenia swoje opakowania zbiera głównie branża piwna, a i to w niewielkim stopniu.

d48qqys

Jak napisało Ministerstwo Środowiska w swoim stanowisku, wprowadzenie takiego systemu w Polsce wymaga wcześniejszego przeprowadzenia szczegółowych analiz pod kątem korzyści i kosztów jego funkcjonowania.

"Resort środowiska prowadzi prace analityczne dot. funkcjonowania systemu kaucji na niektóre rodzaje opakowań, obejmujące systemy stosowane w państwach europejskich. Od wyników tych analiz zależeć będzie ewentualne podjęcie działań legislacyjnych w tym zakresie. Ministerstwo Środowiska nie przygotowało żadnego projektu i nie prowadzi żadnych prac legislacyjnych w tym obszarze" - podkreślono.

Szkodliwość opakowań na żywność. Specjalista radzi

W stanowisku Ministerstwa Środowiska napisano, że na podstawie już obowiązujących przepisów przedsiębiorcy mogą dobrowolnie stosować kaucje, co pomoże pozyskiwać opakowania i odpady opakowaniowe do ich ponownego wykorzystania.

d48qqys

"Tak się dzieje częściowo np. w branży piwowarskiej, gdzie producenci ustalają i pobierają kaucję od jednostek handlowych za opakowania, która poprzez te jednostki pobierana jest od ostatecznego nabywcy tych produktów. Zasady pobierania kaucji ustalają więc między sobą wprowadzający produkty w opakowaniach oraz sprzedawcy tych produktów. W takim przypadku kaucja jest elementem umowy cywilnoprawnej pomiędzy sprzedawcą a klientem" - czytamy.

Jak podkreślił resort, obowiązujące przepisy umożliwiają również przedsiębiorcom wprowadzającym produkty w opakowaniach zawieranie specjalnych porozumień z ministrem środowiska w sprawie tworzenia, utrzymania systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych, w którym może zostać zastosowany mechanizm kaucji.

"Jednak żaden z przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach nie zdecydował się na zawarcie porozumienia z ministrem środowiska" - podkreślono.

d48qqys

Podziel się opinią

Share
d48qqys
d48qqys